Naujienos

Muzika – skambantys jausmai

01/10/2013
muzika tit

1974 m. lordo Yehudi Menuhino iniciatyva UNESCO spalio 1-ąją paskelbė Pasauline muzikos diena. Žymusis pasaulio humanistas visus pasaulio muzikus ragino tą dieną skirti ypatingą dėmesį muzikos propagavimui pačiomis įvairiausiomis formomis.

 

Kai dingsta žodžiai, prasideda muzika. (Heinrich Heine)


Muzika – išraiškos forma laiko terpėje, naudojant garsų ir pauzių struktūrą. Tai sudėtingos formos kūriniai, išreiškiami per natūraliai išgaunamo dirgiklio, dažniausiai garso, kombinacijų ir modelių konstrukciją. Muzikos funkcijos: estetinė, meninė, komunikacinė, pramoginė, apeiginė. Nuo kultūros ir socialinio konteksto priklauso, kaip mes skirstome muziką.

 

Muzikos istorija prasideda anksčiau nei buvo parašytas žodis, ir yra ypatingai susijusi su įvairių kultūrų individualumo išraiška. Tai ištisi šimtmečiai ir tūkstantmečiai. Muzika daug įtakos turėjo žmogui, o tuo tarpu jis – civilizacijos aušrai. Pradinės muzikos išraiškos randamos Indijoje, Sama Vedoje. Populiarūs muzikos stiliai plačiai varijavo nuo kultūros iki kultūros, nuo periodo iki periodo. Skirtingos kultūros grojo skirtingais instrumentais, naudojo skirtingas technikas. Dabar muzikos yra įvairiausių stilių, kiekvienas renkasi, kas jam patinka.

 

Kam švaistyti pinigus psichoterapijai, jei galima klausyti B Minor Mass? (Michael Torke)


Yra pastebėta, kad muzika turi įtakos žmonių sveikatai ir aktyvumui. Psichologai teigia, kad muzika galima padėti gydyti neurozę, depresiją, širdies ir kraujagyslių ligas, numalšinti skausmą. Kaip rašo edukologijos daktarė Vilmantė Aleksienė, nors muzikos klausymosi taikymas gydymo tikslais jau gyvuoja tūkstančius metų, muzikos terapija kaip paremta moksliniais tyrimais dėstoma disciplina, ir kaip profesija atsirado tik XX amžiaus viduryje. Nuo devintojo dešimtmečio vidurio ir Lietuvoje pradėti steigti relaksacijos kabinetai, kuriuose naudojami muzikos įrašai skirti išgauti atsipalaidavimo efektui. Muzikos terapija veikia daugelį kūno sričių: ji padeda reguliuoti sąnarių ir raumenų funkciją, gerinti akių judesių koordinaciją, gydyti autizmu sergančius vaikus, sergančius Alzhaimerio liga, tinka, kai vargina osteoartrito, reumatoidinio artrito skausmai. Tokias terapijas veda kvalifikuoti specialistai – muzikos terapeutai, konkrečiu atveju yra parenkama speciali muzika.

Muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas. (M.K. Čiurlionis.)


 

Mūsų projektą „Dešimt+“ puošia daug iškilių muzikinio pasaulio atstovų. Ko gero, nesuklysime tvirtindami, kad muzikai neabejingas nė vienas www.yrasalis.lt pristatytas žmogus. Paminėsime tuos, kuriems muzika yra ne vien pomėgis, o profesija. Tai visų pirma, žmogus, gimęs Muzikos dieną – Remigijus Šileika – kompozitorius, pedagogas, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto profesorius, renginių organizatorius. Sveikiname gimtadienio proga, linkime kūrybinės sėkmes ir asmeninės laimės!

 

Toliau vardiname abėcėlės tvarka:

Prof. Vaclovas Augustinas – сhorvedys, dirigentas, kompozitorius. Dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Lietuvos edukologijos universitete, Klaipėdos universiteto Menų fakultete.

 

Vladimiras Čekasinas – Lietuvos džiazo saksofonininkas, klarnetininkas, multiinstrumentininkas, kompozitorius, pedagogas, režisierius.

 

Vilhelmas Čepinskis – Lietuvos smuikininkas, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos docentas.

 

Juozas Domarkas – Lietuvių dirigentas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius.

 

Davidas Geringas – Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, pedagogas, dirigentas.

 

Mirga Gražinytė-Tyla – simfoninio orkestro dirigentė.

 

Vytautas Juozapaitis – Lietuvos operos dainininkas (baritonas), Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro bei Kauno muzikinio teatro solistas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius bei Vilniaus kolegijos docentas, „Vytauto Juozapaičio edukacinio kultūros ir meno centro“ steigėjas ir vadovas.

 

Vytautas Juozapaitis – Lietuvos kompozitorius, dirigentas.

 

Donatas Katkus – Lietuvos dirigentas, muzikologas, altistas, pedagogas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, šv. Kristoforo kamerinio orkestro vadovas, Lietuvos kompozitorių sąjungos narys, televizijos konkursų žiuri narys.

 

Asta Krikščiūnaitė – Lietuvos dainininkė. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Senato narė, vokalo katedros docentė.

 

Giedrius Kuprevičius – Lietuvos kompozitorius, pedagogas, eseistas ir polemistas, KTU profesorius.

 

Andrius Mamontovas – dainų autorius ir atlikėjas, aktorius, prodiuseris.

 

Irena Milkevičiūtė – Lietuvos dainininkė (sopranas). Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė.

 

Virgilijus Kęstutis Noreika – Lietuvos operos solistas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Operos studijos meno vadovas ir pedagogas.

 

Modestas Pitrėnas – Lietuvos orkestro dirigentas.

 

Stasys Povilaitis – Lietuvos estrados dainininkas.

 

Veronika Povilionienė – Lietuvių liaudies folkloro dainininkė, etnologė.

 

Algimantas Raudonikis – Lietuvos kompozitorius, kultūros ir meno veikėjas.

 

Gintaras Rinkevičius – Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, Latvijos Nacionalinės Operos pagrindinis kviestinis dirigentas, Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius.

 

Mūza Rubackytė-Golay – Lietuvos pianistė, muzikos pedagogė, kultūros veikėja. Nuo 1989 m. Europos konservatorijos Paryžiuje (Prancūzija) profesorė, nuo 2003 m. – Lietuvos muzikos akademijos profesorė. 

 

Anatolijus Šenderovas – Lietuvos kompozitorius.

 

Saulius Sondeckis – Lietuvos ir Rusijos smuikininkas, dirigentas, orkestrų vadovas, profesorius.

 

Sigutė Stonytė – dainininkė (sopranas), Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistė. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė.

 

Martynas Švėgžda von Bekker – smuikininkas, muzikos pedagogas, docentas. 

 

Violeta Urmanavičiūtė-Urmana – operos solistė, mecosopranas.

 

Petras Vyšniauskas – džiazo muzikantas, saksofonistas, klarnetistas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Instrumentinės ir chorinės muzikos fakulteto Džiazo katedros docentas.

 

Sveikiname Jus visus Tarptautinės muzikos dienos proga!

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!