Menininkai - Davidas Geringas

477
davidgeringas

Davidas Geringas

Lietuvos ir Vokietijos violončelininkas, pedagogas, dirigentas.

Pasaulyje plačiai išgarsėjęs lietuvių kilmės violončelininkas, buvęs vienas mylimiausių Mstislavo Rostropovičiaus mokinių, Davidas Geringas perėmė esmingas jo savybes: nepaprastai aukšto lygio techninį instrumento įvaldymą, intuityvų muzikalumą, didžiulę ekspresiją, siekį aprėpti kuo platesnę pasaulio muzikos įvairovę bei gilią išmintį. Jo vardas tapo kone violončelės sinonimu. Laimėjęs aukso medalį tarptautiniame P. Čaikovskio konkurse, violončelininkas privertė pasaulį suklusti ir patikėti naujuoju talentu. Išvykęs iš gimtosios Lietuvos į Vokietiją, jis vykdo aktyvią kūrybinę bei pedagoginę veiklą, taip pat atlieka savo, kaip muzikanto misiją, ne tik interpretuodamas amžinosios klasikos kūrinius, bet ir itin didelį dėmesį skirdamas lietuvių muzikai, įrodydamas jos vertę bei grožį visame pasaulyje.

1963-1968 m. studijavo Maskvos konservatorijoje pas Mstislavą Rostropovičių. 1970 m. laimėjo pirmąją premiją ir aukso medalį tarptautiniame Čaikovskio konkurse.

1970-1975 m. – Lietuvos filharmonijos solistas.

1975 m. emigravęs į Vokietiją ir gavęs Herberto fon Karajano stipendiją, pradėjo tarptautinę solisto karjerą. Violončelininkas koncertavo su garsiausiais pasaulyje Berlyno, Londono filharmonijų, Ciūricho, Vienos, Čikagos, Filadelfijos, Detroito, Monrealio, Tokijo, Izraelio simfoniniais orkestrais. Maestro yra pripažintas kamerinės muzikos atlikėjas, griežė įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose, drauge su žmona pianiste Tatjana Schatz-Geringas grojo rečitalius prestižinėse pasaulio koncertų salėse Romoje, Paryžiuje, Zalcburge, Niujorke, Amsterdame, Vienoje ir kitur. D. Geringo repertuaras apgaubia šedevrus nuo Bacho laikų iki naujausiųjų kūrinių, kurių daugybė yra specialiai skiriama ir pirmą kartą suskamba jo atlikime.  Violončelininkas įrašė apie keturiasdešimt plokštelių, už įrašus pelnė daugybę apdovanojimų: „Grand Prix du disque“ (už dvylikos L. Boccherini koncertų violončelei įrašą), „Diapason d‘Or“ (už H. Dutilleux kamerinės muzikos įrašus), „Deutsche Schallplattenkritik“ (Vokietijos plokštelių kritikų prizą už pirmąjį visų H. Pfitznerio koncertų violončelei įrašą).

Nuo 1992-ųjų D. Geringas kasmet su nauja programa koncertuoja Lietuvoje. 1998 m. Vilniuje pirmą kartą surengė Violončelės savaitę, kurios metu griežė su savo mokiniais ir pasirodė kaip dirigentas. Jis vis daugiau dėmesio skiria dirigavimui. D. Geringas dirigavo įvairių šalių kameriniams orkestrams (Wiener Symhoniker, Orchestra Sinfonica Siciliana ir kt.), taip pat ir Lietuvos kameriniam orkestrui.

2005-2008 m. D. Geringas ėjo kviestinio vyriausiojo dirigento pareigas Japonijoje, vadovavo Kyushu simfoniniam orkestrui. 2007 m. maestro debiutavo Tokijuje, dirigavo Tokijo filharmonijos ir Kinijos filharmonijos orkestrams. 2009 metais D. Geringas pirmą kartą dirigavo Maskvos filharmonijos orkestrui, o 2010 metais debiutavo kaip operos dirigentas – Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre dirigavo Čaikovskio operą „Eugenijus Oneginas“.

 

Įvertinimas

1999 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu už lietuvių muzikos populiarinimą.

2000 m. Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

2008 m. suteiktas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Garbės daktaro vardas.

2010 m.  tapo Lietuvos muzikų sąjungos prizo „Auksinis diskas 2010“ laureatu.

 

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!