Naujienos

Paaiškėjo pretendentai į svarbiausią šalies kultūros apdovanojimą

17/10/2014
fb sm127196

Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija – aukštas kasmetinis šalies menininkų apdovanojimas, skiriamas siekiant paskatinti kūrybą, įvertinti reikšmingiausius kultūros ir meno kūrinius, Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurtus per pastaruosius septynerius metus, taip pat pagerbti ilgametį kūrėjų kūrybinį indėlį į šalies kultūrą ir meną. Į nuo 1989 metų teikiamą premiją šiemet pretenduoja net 43 kūrėjai. Ne daugiau kaip 6 iš jų iki gruodžio 15 dienos bus paskelbti premijos laureatais.

 

Pretendentai 2014 m. Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai gauti:

 

1. Lietuvos kino ir teatro aktorius Regimantas Adomaitis. Scenos ir kino legenda sukūrė daugiau nei 50 vaidmenų teatre, daugiau nei 60 vaidmenų kine, yra gavęs 7 nacionalinius apdovanojimus. Aktoriaus teatro karjera prasidėjo Kauno valstybiniame dramos teatre 1968 m., jo sukurtas Mindaugo vaidmuo J. Marcinkevičiaus dramoje „Mindaugas“ (1969 m.) įėjo į teatro istoriją. Menininkas pasižymi ir itin sėkminga karjera kine – vaidino Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos, Armėnijos, Ukrainos kino studijų filmuose. Skaityti Regimanto Adomaičio pristatymą projekte „Yra šalis“.

2. Lietuvos kino ir teatro aktorė Eglė Gabrėnaitė. Eglė Gabrėnaitė yra iš tų aktorių, kurie visada ryškiai spindi lietuviško teatro padangėje. Net meniniu požiūriu silpnesni pastatymai, kuriuose ji vaidina, įgyja gylio arba nebanalios žaismės dėl išskirtinio talento ir asmenybės charizmos. Negali nesižavėti aristokratiška E. Gabrėnaitės prigimtimi ir laikysena, pagarba profesijai, negerbti kūrybinio principingumo ir idealizmo, tokio reto šiandien tarp teatro žmonių. Skaityti Eglės Gabrėnaitės pristatymą projekte „Yra šalis“.

3. Lietuvos architektas profesorius Rolandas Palekas. Daugybės prestižinių architektūros konkursų nugalėtojas. Jo pavardė pastaraisiais metais vis dažniau puikuojasi ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinių architektūros konkursų, pritraukiančių architektų iš šimto ir daugiau pasaulio valstybių, laureatų sąrašuose. Skaityti prof. R. Paleko pristatymą projekte „Yra šalis“.

4. Lietuvos dirigentas, kompozitorius, choro „Ąžuoliukas“ meno vadovas prof. Vytautas Miškinis. Vienas žymiausių šių laikų Lietuvos dirigentų, puikiai vertinamų ne tik mūsų šalyje, bet ir svetur. Ilgametis dainų švenčių meno vadovas ir vyr. dirigentas, jau keletą dešimtmečių vadovaujantis  legendiniam berniukų ir jaunuolių chorui „Ąžuoliukas“. Negana to, maestro pasaulis žino ir kaip talentingą chorinės muzikos kūrėją, sukūrusį per 350 kūrinių vaikų bei per 400 kūrinių suaugusiųjų chorams, kuriuos atlieka ne tik žymiausi šalies, bet ir užsienio kolektyvai. Skaityti prof. V. Miškinio pristatymą projekte „Yra šalis“.

5. Lietuvos džiazo saksofonininkas, klarnetininkas, multiinstrumentininkas, kompozitorius, pedagogas, režisierius Vladimiras Čekasinas. Pasak muzikologės Jūratės Kučinskaitės, V. Čekasinas – unikali ir spalvinga kūrybinė asmenybė: saksofonininkas, kompozitorius, pedagogas bei neišsenkantis kūrybinių idėjų generatorius. Jis ir racionalus muzikos kūrėjas, ir nepaprastai emocionalus, ekspresyvus jos atlikėjas. Drauge su legendiniu trio „GTČ“ 8-tame dešimtmetyje dėjęs pagrindus Lietuvos džiazo mokyklai, Čekasinas yra lietuviško džiazo guru, išskirtinis pedagogas, kurio tiesioginę ar netiesioginę mokyklą patyrė dauguma Lietuvos džiazo muzikų. Pastaruoju metu jis daugiausia dirba kino srityje kaip muzikantas, režisierius ir aktorius, taip pat su įvairių šalių menininkais ir muzikantais kuria projektus, jo paties vadinamus „etniniu procesu“. Skaityti V. Čekasino pristatymą projekte „Yra šalis“.

6. Lietuvos dailininkas, kultūros ir meno veikėjas, klasikas Antanas Žukauskas. Antanas Žukauskas – plataus diapazono, įvairių žanrų kūrėjas, gausybės Lietuvai reikšmingų monumentų, paminklų, dekoratyvinių skulptūrų, interjerų, mažosios plastikos darbų, skulptūrinių portretų, koliažų, instaliacijų, kolekcinių monetų, LR apyvartinių litų ir centų monetų bei ES apyvartinių eurų ir euro centų monetų nacionalinės pusės autorius. Menininkas jau daugiau nei du šimtus kartų dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje, surengė 32 personalinės kūrybos parodas. Jo darbai eksponuojami ir garsiausiuose pasaulio muziejuose bei galerijose. Skaityti A. Žukausko pristatymą projekte „Yra šalis“.

7. Lietuvos skulptorius Vladas Urbanavičius. Lietuvos bei tarptautinių simpoziumų ir parodų dalyvis, dirbantis abstrakčiosios skulptūros srityje, drauge su Mindaugu Navaku ir kitais įtakojęs skulptūros modernizacijos procesus. Yra sukūręs memorialinių paminklų, darbų bažnyčių interjerams, viešosioms miestų erdvėms. Skaityti V. Urbanavičiaus pristatymą projekte „Yra šalis“.

Taip pat:

8. Rašytojas Jakovas Grigorijus Kanovičius

9. Aktorė Gražina Balandytė

10. Aktorė Regina Marija Varnaitė-Eidukaitienė

11. Aktorius Stasys Petronaitis

12. Aktorius Arūnas Sakalauskas

13. Aktorė Viktorija Kuodytė

14. Aktorius Aidas Giniotis

15. Aktorė Nelė Savičenko

16. Aktorius Dainius Gavenonis

17. Orkestro „Trimitas“ meno vadovas Algirdas Budrys

18. Vargonininkas Leopoldas Digrys

19. Dirigentas Jeroslavas Cechanovičius

20. Muzikologas Viktoras Gerulaitis

21. Chorvedys Česlovas Radžiūnas

22. Dainininkė Judita Leitaitė

23. Rašytojas Petras Gediminas Isokas

24. Poetas Jonas Jakštas

25. Dailininkas ir vaikų knygų autorius Kęstutis Kasparavičius

26. Literatūros kritikas Eimutis Valentinas Sventickas

27. Literatūrologas Vytautas Martinkus

28. Kultūros antropologas Virginijus Savukynas

29. Fotografas, kraštotyrininkas Bernardas Aleknavičius

30. Fotomenininkas Algirdas Šeškus

31. Architektas Audrius Ambrasas

32. Kino režisierius Kristijonas Vildžiūnas

33. Vizualaus meno kūrėjas, scenografas Dainius Liškevičius

34. Scenografė Stefanija Hanalda Graurogkaitė

35. Skulptorius Juozas Kalinauskas

36. Skulptorius Gintaras Karosas

37. Skulptorius Romualdas Inčirauskas

38. Vizualaus meno kūrėjai Svajonė ir Paulius Stanikai

39. Vizualaus meno kūrėjas Artūras Raila

40. Tapytojas, grafikas Pranas Gailius

41. Dailininkė Birutė Janina Grasilda Žilytė

42. Vitražų  kūrėjas Vytautas Švarlys

43. Tekstilės menininkė Zinaida Vogėlienė

Kultūros ir meno premija kūrėjams gali būti skiriama tik vieną kartą. Kas šįsyk taps jos laureatais sužinosime iki gruodžio 15 dienos. Premijų laureatų diplomai ir ženklai bus teikiami Lietuvos valstybės atkūrimo dienos (Vasario 16-osios) proga.

Vienas iš pretendentų į šių metų Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją nuo pat pristatymo projekte „Yra šalis“ dienos sulaukė ypatingo jūsų palaikymo. Tai mūsų teatro ir kino legenda aktorius Regimantas Adomaitis. Dėl šios priežasties parengėme jums specialių aktoriaus interviu mūsų projektui. Kviečiame pasiklausyti:

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!