Menininkai - Prof. Vytautas Miškinis

93
51

Prof. Vytautas Miškinis

Lietuvos dirigentas, kompozitorius, choro „Ąžuoliukas“ meno vadovas, Lietuvos chorų sąjungos prezidentas, LMTA profesorius.

Vienas žymiausių šių laikų Lietuvos dirigentų, puikiai vertinamų ne tik mūsų šalyje, bet ir svetur. Ilgametis dainų švenčių meno vadovas ir vyr. dirigentas, jau keletą dešimtmečių vadovaujantis  legendiniam berniukų ir jaunuolių chorui „Ąžuoliukas“. Negana to, maestro pasaulis žino ir kaip talentingą chorinės muzikos kūrėją, sukūrusį per 350 kūrinių vaikų bei per 400 kūrinių suaugusiųjų chorams, kuriuos atlieka ne tik žymiausi šalies, bet ir užsienio kolektyvai.

Vytautas Miškinis gimė 1954 metų birželio 5-ąją Vilniuje. Mokėsi to meto Vilniaus 21-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar Vilniaus Gerosios Vilties vidurinė).  1961 metais, būdamas vos septynerių, pradėjo dainuoti chore „Ąžuoliukas“, kur ir įgijo pirmųjų muzikos žinių. 1971–1976 m. sudijavo choro dirigavimą to meto Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar LMTA). Dar studijų metais (nuo 1971-ųjų) tapo „Ąžuoliuko“ chormeisteriu ir koncertmeisteriu. Jau tuomet jam teko diriguoti šiam chorui jo koncertuose Lietuvoje ir užsienyje.  Kiek vėliau, 1979 metais, V. Miškinis buvo paskirtas ir choro meno vadovu bei „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos direktoriumi. Keletą metų dirbo dirigentu ir Kauno valstybiniame chore, vadovavo vokaliniam ansambliui  „Museum musicum“.

Kartu su vadovaujamais kolektyvais V. Miškinis sulaukė didelio pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kartu su „Ąžuoliuku“ tapo tarptautinių konkursų Varnoje (Bulgarija, 1981), Nantes (didysis prizas, Prancūzija, 1989), Goricijoje (Italija, 1991), Marktoberdorfe (1992), Tampere (Suomija, 1992), Mainhausene (Vokietija, 1993), Tolosoje (Ispanija, 1995), Maribore (II v., Slovėnija, 2000) laureatu ir nugalėtoju. Su vokaliniu ansambliu „Museum musicum" Goricijoje pelnė II vietą (1991), Tampere (Suomija, 1992) – I vietą ir specialiąsias premijas (1992), Mainhausene – I, II vietas (1993). Taip pat V. Miškinis yra pelnęs ir metų autoriaus nominaciją (2003), tarptautiniame chorų konkurse Mainhausene pelnęs didįjį prizą (Vokietija, 2003).  Maestro V. Miškinis dirbo su užsienio chorais Slovėnijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Rusijoje, Singapūre, Filipinuose, Prancūzijoje, Kinijoje, Italijoje, Latvijoje, Estijoje, Rumunijoje, Čekijoje, Austrijoje.

Ne mažesnio pripažinimo Lietuvoje bei užsienyje maestro sulaukė ir kaip kompozitorius. Jis privačiai studijavo kompoziciją pas V. Budrevičių, lankė įvairius kompozicijos kursus užsienyje. Sukūrė daugiau kaip 350 kūrinių vaikų bei 400 kūrinių suaugusiųjų chorams. Profesoriaus sukurti kūriniai daug kartų pelnė premijas įvairiuose konkursuose. Nemažai kūrinių įtraukti kaip privalomi tarptautiniuose. Italijos, Ispanijos, Austrijos, Latvijos, Vokietijos, Argentinos, Šveicarijos, Švedijos, Airijos ir kt. chorų konkursuose. Išleido kelias autorines kompaktines plokšteles, tarp kurių – „V.Miškinis Portraite“( leidykla CARUS Verlag, Vokietija ), „Time is endless“ ( leidykla HYPERION, Anglija ).

Be profesoriaus Vytauto Miškinio jau kelis dešimtmečius neįsivaizduojamos ir mūsų dainų šventės. Maestro yra ilgametis respublikinių dainų švenčių meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, Lietuvos mažosios moksleivių dainų šventės (1993), Lietuvos moksleivių dainų šventės (1997), Lietuvos visuotinės dainų šventės (2007, 2009) meno vadovas. Taip pat Baltijos šalių sąskrydžių ir moksleivių švenčių (1983, 1984, 1986–1988, 1991) vyr. dirigentas.

 

Pedagoginė veikla

LMTA dėsto choro dirigavimą, vadovauja darbo su vaikų choro studija specializacijos kursui, skaito paskaitas šia tema. Daugiau nei 70 straipsnių ir publikacijų respublikos bei užsienio dienraščiuose vaikų muzikinio auklėjimo temomis autorius, 11 natų rinkinių chorams sudarytojas.

Vedė dirigavimo bei darbo su choru meistriškumo kursus Ispanijoje, Slovėnijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Danijoje, Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje, Rumunijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Singapūre, Filipinuose, Prancūzijoje ir kitose šalyse. Skaitė pranešimus daugelyje tarptautinių konferencijų bei simpoziumų Lenkijoje, Čekijoje, Rusijoje, Latvijoje, Ukrainoje, Danijoje, Švedijoje, Japonijoje, Italijoje, Ispanijoje, Austrijoje, JAV ir kt. 

 

Kita veikla

Lietuvos chorų sąjungos prezidentas.

Tarptautinės chorų federacijos „Europa Cantat“ muzikos konsultantas.

Tarptautinės chorinės muzikos federacijos (IFCM) Muzikos jaunimui komisijos narys.

Pasaulio chorų žaidynių komiteto narys.

Jaunimo chorų federacijos prie Europarlamento tarybos narys.

I chorinės olimpiados Lince (Austrija, 2000), II chorinės olimpiados Busane (P. Korėja, 2002), III chorinės olimpiados Bremene (Vokietija, 2004), IV pasaulio chorų žaidynių Xiamene (Kinija, 2006), V pasaulio chorų žaidynių Grace (Austrija, 2008), VI pasaulio chorų žaidynių Shaoxinge (Kinija, 2010),VI pasaulio chorų žaidynių Cincinati (JAV, 2012) arbitras. 

Dalyvavo žiuri darbe tarptautiniuose chorų bei kompozitorių konkursuose Vokietijoje, Latvijoje, Slovėnijoje, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Anglijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Estijoje, Šveicarijoje, Olandijoje, Filipinuose, Lietuvoje ir kitur.

 

Įvertinimai

Lietuvos nusipelnęs artistas (1986).

LDK Gedimino ordino Karininko kryžius (2005).

Žygimanto Augusto medalis (2006).

LR Vyriausybės kultūros ir meno premija (2009).

Dienraščio „Respublika“ rinkimuose „Ąžuoliukas“ nominuotas nacionaline vertybe (2010). 

LATGA-A metų autorius (2009).

LRT nominacija „Lietuvos šviesuolis“ (2006).

Radiocentro apdovanojimų nominacija „Už nuopelnus lietuviškai muzikai“ (2005).

Ąžuoliuko“ vyrų chorui „Aukso paukštės“ nominacija „Tarptautinio spindesio žvaigždė“ (LLKC, 2005).

Berniukų ir jaunuolių chorui „Ąžuoliukas“ „Aukso paukštės“ nominacija „Ryškiausia Lietuvos žvaigždė“ (LLKC, 2004).

LATGA metų autorius, nominacija „Dažniausiai užsienyje atliekamų kūrinių autorius“ (2002).

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!