Naujienos

Rožė už knygą

23/04/2013
AsVaSvarbiausia knyga

Kasmet balandžio 23-iąją UNESCO kviečia minėti Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną. Tai vienas iš būdų, kuriuo siekiama skatinti skaitymą, leidybą bei intelektinės nuosavybės (autorių teisių) apsaugą.

Idėja minėti šią dieną gimė Katalonijoje (Ispanija), kur nuo senų laikų gyvuoja tradicija dovanoti rožę pirkėjui, įsigijusiam knygą. Ši diena mums primena apie skaitymo kultūrą ir tradiciją, raštingumą, pažinimą, pagarbą knygai, kūrėjui, autoriui, kultūrų įvairovę ir dialogą, neišsemiamą civilizacijos, kultūros lobyną.

UNESCO siūlo keletą patarimų, kaip kiekvienam asmeniškai pasitikti šią dieną. Štai keletas iš jų: pasidalykite įspūdžiais apie perskaitytos knygos autorių ir pasiūlykite knygą kitiems! Palikite knygą parke ar visuomeninio transporto priemonėje su rašteliu: „Laimingos knygos ir autorių teisių dienos!“ 


Kviečiame visus, ypač jaunus žmones, atrasti ar atgaivinti skaitymo malonumą, pagerbti rašytojus, kurie prisidėjo prie žmonijos socialinio ir kultūrinio progreso. Keletui iš jų savo pagarbą galite atiduoti labai paprastai – mūsų projekte. Tiesiog balsuokite, rašykite! Štai jie:

 

Vytautas Jurgis Bubnys – literatūros klasikas, parašęs 32 literatūros kūrinius, kai kurie jų išversti į 22 pasaulio kalbas, o daugelis susilaukė pakartotinių leidimų: jo knygų bendras tiražas jau pasiekė šešis milijonus. Plati žanrinių ir stilistinių ieškojimų skalė: novelės, apysakos, pjesės, romanai, esė.


Henrikas Algis Čigriejus – Lietuvos poetas, prozininkas, vertėjas. Kaimiškosios literatūrinės tradicijos tęsėjas, sunkiai su kuo nors palyginamas ir nepralenkiamas dialogo meistras. 


Juozas Erlickas – lietuvių poetas, prozininkas, dramaturgas, publicistas, humoristas. Vienas populiariausių šiuolaikinės Lietuvos kultūros žmonių. 


Leonardas Gutauskas – Lietuvos tapytojas, rašytojas ir poetas. Tai vienas originaliausių dabartinių lietuvių dailininkų, prozininkų, poetų, muzikos kūrinių tekstų autorių. Dvigubu talentu – dailininko ir rašytojo – apdovanotas menininkas yra surengęs per 15 personalinių ir dalyvavęs daugybėje grupinių parodų Lietuvoje ir įvairiose užsienio šalyse. Išleido 8 poezijos knygas, 13 knygų vaikams, 3 romanus. 


Robertas Keturakis – Lietuvos poetas, prozininkas, eseistas, publicistas, vertėjas. VDU leidyklos vyr. redaktorius. Yra išleidęs dvidešimt knygų, jo kūryba versta į latvių, estų, gruzinų, lenkų, ukrainiečių, rusų, armėnų, vengrų, kirgizų, italų kalbas. Rūpinasi rašytojų, buvusių tremtinių kūryba. 


Icchokas Meras – prozininkas, scenaristas. Prieš 40 metų į Izraelį iš Lietuvos pasitraukęs Icchokas Meras yra pavadintas „vienu didžiausių mažojo romano meistrų“. Jis – plačiausiai pasaulyje žinomas lietuvių rašytojas. 


Sigitas Parulskis – poetas, prozininkas, dramaturgas, eseistas, vertėjas, kritikas. Į literatūrą žengęs eilėraščių rinkiniu „Iš ilgesio visa tai“, šiandien rašytojas yra kelių esė knygų bei trijų romanų autorius. Pirmasis S. Parulskio romanas „Trys sekundės dangaus“ šiuo metu yra bene labiausiai verčiamas į kitas kalbas lietuvių autorių kūrinys. 


Doc. Rolandas Rastauskas – dramaturgas, poetas, eseistas, vertėjas, performeris. RoRa prisistatantis rašytojas pasižymi neeiliniu žodžio valdymo talentu, sveika ironija, taikliomis įžvalgomis. Bene pirmasis mūsų šalyje pademonstravo eseistikos žanro galimybes.

 

Nuotraukoje: skulptorės ASTOS VASILIAUSKAITĖS kūrinys „SVARBIAUSIA KNYGA“ (bronza, akmuo h 25 x 32cm)

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!