Naujienos

Pasaulinė poezijos diena

21/03/2015
rasymas plunksna rasysena rasalas 61021819

Poezija – tarp dviejų žodžių ar periodų uždaryta dvasia, tai, kas nepagaunama“, – rašė poetas Sigitas Geda. Manoma, kad kadaise ji kilo iš liaudies šokių. Rimuoti žodžiai būdavo dainuojami grojant muzikai, šokant. Taip senovės žmonės išreikšdavo savo emocijas ir patirdavo iškrovą, atsipalaiduodavo. Tai taip pat buvo ritualas, skirtas pagarbinti dievus. Seniausi žinomi poetai – Homeras, Heziodas ir kt. – buvo laikomi dieviškais aiškeriagiais, pranašais, pasakojančiais apie dievus. Kiek vėliau graikai teoretikai poeziją apibrėžė kaip įkvėpimo vaisių. Anot jų, poetu negalima tapti, juo reikia gimti…

Profesinės šventės proga kviečiame susipažinti su projekto „Dešimt+“ Menininkų galerijoje pristatomais poetais bei pasveikinti juos jūsų palaikymo balsais bei komentarais! Neradote tarp jų jūsų mėgstamų eilių autoriaus? Pildykite formą „Siūlyk kandidatą“ ir galbūt būtent jus įkvepiantis kūrėjas papildys projekte pristatomų menininkų gretas!

Poezija siekia išlupti daiktą iš žmogaus krūtinės ir jo vietoje vėl įstatyti širdį“, – rašė mūsų tautos dainius Justinas Marcinkevičius. Prisiminkime šiandien gražiausias mums eiles ir pasidalinkime jomis su kitais. Te mūsų krūtinėse plaka ne šalti ir daug kam abejingi daiktai, o šiltos, meile ir gyvenimo džiaugsmu pulsuojančios širdys!

 


Juozas Erlickas

Lietuvių poetas, prozininkas, dramaturgas, publicistas, humoristas.

Vienas populiariausių šiuolaikinės Lietuvos kultūros žmonių. Literatūrinę kūrybą papildo pats autorius-personažas: Erlickas atlieka dainas savo tekstais, filmuojasi TV laidose, dainavo roko operoje. Erlickas paprastai kalba ne savo vardu, o užsidėjus primityvaus žmogelio, grafomano, iškvaišusio viršininko kaukę. Jis niekada nesišypso. Niūraus mąstytojo povyza kalba taip, kad klausytojams veržiasi juokas pro ašaras. Jo tekstų tematika – lūžio epocha, sovietinės imperijos griūtis ir nepriklausomos Lietuvos Respublikos kūrimasis, žmonių pastangos prisitaikyti prie naujos tikrovės, atotrūkis tarp valdžios ir visuomenės gyvenimo.

(skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)


Henrikas Algis Čigriejus

 

Lietuvos poetas, prozininkas, vertėjas.

Kaimiškosios literatūrinės tradicijos tęsėjas, sunkiai su kuo nors palyginamas ir nepralenkiamas dialogo meistras. Savo kūryboje stengiasi išsaugoti ištikimybę nusistovėjusioms etinėms vertybėms. Yra išleidęs devynis eilėraščių, tris novelių rinkinius, išvertęs iš rusų kalbos tris knygas.

(skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)

 


Leonardas Gutauskas

Lietuvos tapytojas, rašytojas ir poetas. 

Tai vienas originaliausių dabartinių lietuvių dailininkų, prozininkų, poetų, muzikos kūrinių tekstų autorių. Dvigubu talentu – dailininko ir rašytojo – apdovanotas menininkas yra surengęs per 15 personalinių ir dalyvavęs daugybėje grupinių parodų Lietuvoje ir įvairiose užsienio šalyse. Išleido 8 poezijos knygas, 13 knygų vaikams, 3 romanus bei tekstus 5 muzikiniams kūriniams. 

                                                                   (skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)


 

Robertas Keturakis

Lietuvos poetas, prozininkas, eseistas, publicistas, vertėjas. VDU leidyklos vyr. redaktorius.

Yra išleidęs dvidešimt knygų, jo kūryba versta į latvių, estų, gruzinų, lenkų, ukrainiečių, rusų, armėnų, vengrų, kirgizų, italų kalbas. Rūpinasi rašytojų, buvusių tremtinių kūryba. Tautos kultūrai daug nusipelnė ir savo visuomenine veikla.

 (skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)

 


Aidas Marčėnas

Lietuvių poetas, kritikas, eseistas. 

A. Marčėnas poezijos mėgėjų neretai pavadinamas vienu geriausių dabarties lietuvių poetų. Neatsitiktinai, nes jis yra iš tų retų poetų, kurie kuria taip kaip gyvena ir gyvena taip kaip kuria. Jo gyvenimui ir kūrybai būdingas labai savitas autoironijos jausmas. A. Marčėnas – vienas iš nedaugelio lietuvių poetų, šiuolaikiškai rašydamas apie dabartį, laikosi formos reikalavimų, jis atgaivino lietuvių poezijoje ir soneto žanrą. 

(skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)


 

Prof. Jonas Mekas

Lietuvių kilmės poetas, prozininkas, filmų kūrėjas, kuratorius, filosofas, dažnai vadinamas amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu. Šiuo metu gyvena ir dirba Niujorke.

Pasaulio kinematografininkų akyse J. Mekas – kultinė avangardinio kino figūra. Yra prestižinių mokslo ir akademinių įstaigų garbės daktaras bei profesorius, tarptautinių kino festivalių laureatas, apdovanotas reikšmingomis premijomis, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi už Lietuvos vardo garsinimą, tarpvalstybinių santykių puoselėjimą ir plėtojimą. Tarptautinį pripažinimą Mekas pelnė ir už originalią poetiką. Literatūrinę Meko kūrybą reprezentuoja eilėraščiai, novelės, esė žanro proza bei ankstyvuoju laikotarpiu su broliu parašytos pasakos.

(skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)


 

Algimantas Mikuta

Lietuvos poetas, vertėjas.

Poeto kūryboje ryškus filosofiškas, paradoksalus mąstymas, tikėjimas gyvenimo išmintimi, baladei, pasakėčiai būdingi vaizdai, būdinga ekspresyvus dinamiškas stilius, pagrįstas konkrečia detale, netikėti kontrastai, pasitaiko grotesko. Visa Mikutos kūryba paženklinta tikrumo gelmės siekiu. A. Mikuta – vienas iš nedaugelio kūrėjų, likęs ištikimas „tradicinei“ eiliavimo formai, rimui ir ritmui. Pagal jo poeziją sukurta daug dainų.

(skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)

 


Sigitas Parulskis

Poetas, prozininkas, dramaturgas, eseistas, vertėjas, kritikas.

Į literatūrą žengęs eilėraščių rinkiniu „Iš ilgesio visa tai“, šiandien rašytojas yra kelių esė knygų bei trijų romanų autorius. Pirmasis S. Parulskio romanas „Trys sekundės dangaus“ šiuo metu yra bene labiausiai verčiamas į kitas kalbas lietuvių autorių kūrinys. Rašytojas yra pastabus, reiklus, ironiškas kritikas, savo straipsnius ir recenzijas spausdinantis spaudoje.

(skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)

 


Doc. Rolandas Rastauskas

Dramaturgas, poetas, eseistas, vertėjas, performeris. Klaipėdos universiteto docentas.

RoRa prisistatantis rašytojas pasižymi neeiliniu žodžio valdymo talentu, sveika ironija, taikliomis įžvalgomis. Bene pirmasis mūsų šalyje pademonstravo eseistikos žanro galimybes. Be eseistikos ir poezijos, yra žinomas kaip įvairių performansų autorius ir dalyvis, improvizatorius tekstu, vaizdu ir garsu. Daugelio tarptautinių kultūros ir šiuolaikinio meno projektų bei konferencijų dalyvis, teatro festivalių konsultantas ir vertinimo komisijų narys.

(skaityti plačiau / balsuoti / komentuoti)


 

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!