Mokytojai - Česlovas Kriščiūnas

photo.jpg2

Česlovas Kriščiūnas

Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos muzikos mokytojas, modernaus folkloro ansamblio ir liaudiškos muzikos kapelijų meno vadovas.

Talentingas mokytojas, įskiepijęs mokinių meilę liaudies muzikai ne tik pamokų metu, bet ir joms pasibaigus. Užklasinei veiklai subūręs Kaišiadorių moksleivius, jis įkūrė vieną pirmųjų mūsų šalyje vokalinių-instrumentinių modernaus folkloro ansamblių „Čiutyta“, kuris šiandien žinomas ne tik Kaišiadoryse, bet ir visoje Lietuvoje.

 

Česlovas Kriščiūnas gimė 1964 metų spalio 27 dieną. 1992 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, nuo 1990 m. dirba muzikos mokytoju Kaišiadoryse. Mokytojas groja daugiau nei dvidešimčia instrumentų, kuria aranžuotes, modernizuoja liaudies dainas, romansus. Jo darbo diena mokykloje sulig paskutiniu nuaidinčiu skambučiu niekad nesibaigia. Vos pradėjęs dirbti pedagoginį darbą, Č. Kriščiūnas subūrė daug gražaus ir muzikai neabejingo Kaišiadorių jaunimo ir užklasinei veiklai. Mokytojas įkūrė folkloro kolektyvą, kuris davė pradžią šiandien jau ne tik Kaišiadoryse, bet ir visoje Lietuvoje žinomam vokaliniam-instrumentiniam modernaus folkloro ansambliui „Čiutyta“.

Ansamblis, kurį sudaro Česlovo Kriščiūno suburti Kaišiadorų Algirdo Brazausko gimnazijos moksleiviai, pradžioje dainavo autentiškas lietuvių liaudies dainas. Jiems pritarti ėmė taip pat šio nenuilstančio mokytojo įkurtos liaudiškos muzikos kapelijos „Ratuto“ muzikantai.

Visada esu tos nuomonės, kad folkloras, liaudies tradicijos yra visų tautų kertinis akmuo, tautos šaknys. Tai tvirtas pamatas, kuris leidžia tautai būti savitai, unikaliai, įdomiai, stipriai“ – apie savo veiklą pasakoja pats Česlovas Kriščiūnas. 

Folkloro ir liaudies tradicijų puoselėjimui mokytojas nuolat ieško naujų formų ir būdų. Jis tapo vienu iš unikalaus liaudies ir moderniosios muzikos sintezės reiškinio, vadinamo folkšoku ir gimusio 2002 metais, pradininkų. Moderniosios muzikos elementais mokytojas palaipsniui ėmė papildyti ir jo vadovaujamo ansamblio atliekamą autentišką folklorą. Modernizuodamas jį, Č. Kriščiūnas atvėrė savo mokiniams platesnę muzikinę terpę kūrybai bei improvizacijoms, neprarandant tradicijų tęstinumo. Tokiu būdu jo suburti mokiniai tapo vienu pirmųjų modernaus folkloro ansamblių Lietuvoje. Kolektyvą visada lankydavo ir iki šiol lanko gausus gimnazijos mokinių būrys. Jį sudaro šaunių merginų vokalinė grupė bei instrumentinė grupė, kur šalia gitaros, saksofono, smuiko ir kitų įprastų instrumentų skamba ir tokie instrumentai kaip kongas, maraka, džambė... Pats vadovas savo aranžuotoms dainoms pritaria akustine gitara, trimitu, dombra, armonika, kanklėmis, skudučiais, maraka, varpeliais ar dar kitais muzikos instrumentais. 

Mokinių moderniojo folkloro ansamblis „Čiutyta“ bei liaudiškos muzikos kapelija „Ratuto“ – ne vieninteliai Č. Kriščiūno įkurti ir vadovaujami kolektyvai. Pats kilęs iš muzikantų šeimos, pedagogas, atlikėjas ir meno vadovas subūrė ir savo šeimos kapeliją, kurioje groja jo žmona Erika, sūnūs Viltaras, Mintautas ir Aušvydas. Pirmasis Kriščiūnų šeimos kapelijos koncertas įvyko dar 2002 metais Kaišiadoryse, „Subatvakario“ šventėje. Muzikuojanti šeima netrukus sulaukė pripažinimo. Jų repertuarą sudaro polkos, valsai, maršai ir kiti liaudies muzikantų kūriniai, atliekami smuiku, mandolina, basetle, armonikomis „Honer“ ir „Peterburgska“, būgnu. Kriščiūnų vaikai mokomi groti ir senaisiais instrumentais – kanklėmis, skudučiais, ragais. Kriščiūnų šeimos kapelija nuolat kviečiama reprezentuoti šeimos tradicinį muzikavimą Lietuvoje ir užsienyje. Ji dalyvavo Pasaulio lietuvių dainų šventės Folkloro dienos renginiuose, tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Baltica“, „Skamba skamba kankliai“ ir kt. 2006 m. ji netgi atstovavo Lietuvai Europos parlamente Briuselyje! Tais pačiais 2006-aisiais metais Lietuvos liaudies kultūros centras Kriščiūnų šeimos kapeliją apdovanojo „Aukso paukšte“ nominacijoje „Geriausi tradicinės instrumentinės muzikos atlikėjai ir vadovas“.

 

Įvertinimai

2012 m. Kaišiadorių rajono savivaldybės kultūros premija („už ilgametį vadovavimą pripažintiems folkloro kolektyvams,  šiuolaikišką tradicinės kultūros puoselėjimą ir sklaidą,  jaunosios kartos ugdymą  krikščioniškųjų ir tautinių vertybių dvasia bei už Kaišiadorių vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje“).

2006 m. Mėgėjų meno kolektyvų ir jų vadovų apdovanojimas „Aukso paukštė“ Česlovo Kriščiūno vadovaujamai Kriščiūnų šeimos tradicinei kapelijai.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!