Mokslininkai - Prof. dr. Robertas Šileris (Robert J. Shiller)

245
1030 pavilionis shiller iii ludo segers nuotr 5270bf5f4a0f3

Prof. dr. Robertas Šileris (Robert J. Shiller)

Lietuvių kilmės JAV ekonomistas, Jeilio universiteto (JAV) profesorius, Nobelio ekonomikos premijos (2013 m.) laureatas.

Vienas geriausių šių dienų pasaulio ekonomistų, reikšmingai prisidėjusių prie ekonomikos tendencijų nagrinėjimo bei ekonominės raidos ir plėtros galimybių vystymo pasauliniu mastu. Profesoriaus Šilerio darbai buvo įvertinti 2013 m. Nobelio ekonomikos premija, ekonomine tematika parašytos knygos yra tapę bestseleriais, profesoriaus pranešimai Davoso ekonomikos forume sulaukia daug dėmesio, su juo konsultuojasi pasaulio galingiausieji. 

Prof. dr. Robertas Šileris gimė 1946 m. kovo 29 dieną Detroite, Amerikos lietuvių šeimoje. Jo senelis iš tėvo pusės – iš Mažosios Lietuvos kilęs Jurgis I. Szileris – 1908 m. kartu su žmona emigravo į JAV, kur susilaukė profesoriaus tėvo Benjamino Šilerio (Shiller). 1907 metais, bėgdamas nuo rekrutų, į JAV pasitraukė ir Roberto Šilerio senelis iš motinos pusės Vincas Radzivila. Amerikoje jis sutiko ir vedė kraštietę lietuvę, jiems gimė profesoriaus R. Šilerio motina. Prof. R. Šilerio tėvas buvo inžinierius, o motina – namų šeimininkė. Pradžioje jiedu gyveno Čikagoje, po to persikėlė į Detroitą, kur ir gimė vienas geriausių šių laikų pasaulio ekonomistų, 2013 m. Nobelio ekonomikos premijos laureatas prof. dr. Robertas Šileris.

 

Mokslinė veikla

1967 m. R. Šileris įgijo bakalauro laipsnį Mičigano universiteto Kalamazoo koledže, 1968 m. baigė magistro studijas Masačiusetso technologijų institute. Šiame pačiame institute 1972 m. jam suteiktas mokslų daktaro laipsnis. Nuo 1982 m. dirba aukščiausio rango ekonomikos profesoriumi Jeilio universitete, taip pat Jeilio vadybos mokyklos Tarptautiniame finansų centre. Nuo 1980 m. profesorius dirba dar ir mokslo darbuotoju JAV Nacionaliniame ekonominių tyrimų biure. 2005 m. jis ėjo Amerikos ekonomikos asociacijos viceprezidento, 2006–2007 m. – Rytų ekonomikos asociacijos prezidento pareigas. Be šių akademinių ir administracinių pareigų, profesorius kartu yra ir vienas iš investavimo vadybos įmonės MacroMarkets LLC įkūrėjų bei jos vyriausiasis ekonomistas.

Profesoriaus mokslinių interesų sritis yra labai plati, apima įvairias ekonomikos temas pradedant nekilnojamojo turto ekonomika, rizikos vadyba, baigiant elgsenos ekonomika ir kt. Šiomis temomis profesorius yra publikavęs daug gausiai kitų mokslininkų cituojamų straipsnių tarptautiniuose ekonomikos mokslo žurnaluose, parašęs keletą bestseleriais tapusių knygų.

Daugelis profesoriaus darbų pelnė kitų pasaulio ekonomistų pripažinimą ne tik teoriniame lygmenyje, bet ir buvo plačiai pritaikyti praktiškai (pvz. jo dalijimosi rizika, finansų rinkos kaitos, „burbulų“ ir krizių srities darbai buvo plačiai pripažinti tiek akademikų, tiek praktikų ir strategų). 2007 metais, likus metams iki įvykstant ketvirtojo pagal dydį JAV investicijų banko Lehman Brothers Holding Inc. griūčiai, prof. Šileris publikavo straipsnį, kuriame numatė artėjančią JAV namų rinkos griūtį ir kilsiančią finansinę paniką.

Tačiau turbūt reikšmingiausiais profesoriaus darbais tikslinga būtų laikyti jo  atliktas turto kainų empirines analizes. Už šiuos darbus, pasižymėjusius novatoriškumu įžvelgiant turto rinkų tendencijas, prof. R. Šileriui ir jo kolegoms JAV mokslininkams Judžinui Famai (Eugene Fama) bei Larsui Piteriui Hansenui (Lars Peter Hansen) buvo paskirta 2013 metų Nobelio ekonomikos premija.

 

Pedagoginė veikla

Nuo 1982 m. dirba ekonomikos profesoriumi Jeilio universitete, dėstė Pensilvanijos, Minesotos universitetuose, Londono ekonomikos mokykloje.

 

Įvertinimai

2013 m. Nobelio ekonomikos premija (kartu su kolegomis Eugene Fama ir Lars Peter Hansen).

2011 m. profesorius išrinktas į Bloombergo 50 įtakingiausių pasaulio ekonomistų sąrašą.

2009 m. apdovanotas Vokietijos banko Finansų ekonomikos prizu už pionierinius finansų ekonomikos srities darbus, susijusius su turto kainų dinamika, nekilnojamuoju turtu ir jų metrikomis.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!