Mokslininkai - Prof. dr. Birutė Galdikas

birutegaldikas

Prof. dr. Birutė Galdikas

Lietuvių kilmės pasaulinio garso antropologė, gamtosaugininkė, primatologė, žymiausia orangutangų tyrinėtoja pasaulyje, fizinės antropologijos mokslų daktarė, biologijos mokslų daktarė, profesorė, Tarptautinio orangutangų globos fondo įkūrėja ir prezidentė.

Viena iš žymiausių šimtmečio pasaulio mokslininkių pripažinta lietuvių kilmės antropologė visą gyvenimą paskyrė orangutangų tyrinėjimams ir kovai už jų išsaugojimą. Mokslininkės ilgamečių orangutangų biologijos, ekologijos ir elgsenos tyrimų rezultatai yra laikomi pačia ilgiausia ir išsamiausia laukinio žinduolio studija mokslo istorijoje.

 

Mokslinė veikla

Lietuvių kilmės profesorė dr. Birutė Galdikas, pripažinta viena iš žymiausių šimtmečio mokslininkių pasaulyje, daugiau nei 40 savo gyvenimo metų paskyrė nykstantiems pasaulio orangutangams tirti ir saugoti. Iki profesorės B. Galdikas orangutangai buvo mažiausiai tyrinėti gyvūnai iš visų stambiųjų primatų grupės. Ilgus metus vykdžiusi ypatingai nuodugnius jų biologijos, ekologijos, etologijos tyrimus, mokslininkė galiausiai išaiškino tiek orangutangų gyvenimo ir mitybos įpročius, tiek jų elgsenos ypatumus. Šiandien profesorės atlikti tyrimai yra laikomi pačia išsamiausia ir ilgiausia laukinio žinduolio studija, parengta vieno mokslininko. Prof. dr. Birutė Galdikas savo darbais daug prisidėjo prie orangutangų išsaugojimo inicijuodama miškų Indonezijoje atkūrimą, pristatydama savo tyrimų rezultatus ir šviesdama žmones apie tai, kaip svarbu išsaugoti šiuos nykstančius primatus. Profesorės tyrimai kartu pagilino pasaulio žinias apie atogrąžų miškus ir Indonezijos bioįvairovę plačiąja prasme.

Tyrinėti primatus prof. Birutę Galdikas paskatino žymusis pasaulio antropologas profesorius Luisas Lykis. 1971 m. ji atvyko į Indonezijos Tandžungputingo nacionalinį parką Borneo saloje ir jame įkūrė orangutangų stebėjimo centrą. 1986 m. profesorė įkūrė Tarptautinį orangutangų globos fondą Los Andžele. Šio fondo skyriai veikia dar ir Indonezijoje, Australijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Taivane, Lietuvoje. Profesorė iki šiol eina fondo prezidentės pareigas.

 

Pedagoginė veikla

British Columbia universiteto (Kanada) profesorė.

Nepaprastoji Džakartos nacionalinio universiteto profesorė.

Simon Fraser universiteto (Kanada) profesorė.

 

Įvertinimas

2012 m. Globalios Lietuvos apdovanojimas mokslo ir technologijos kategorijoje: už pasiekimus mokslo, inžinierijos bei technologijų srityse. 

2010 m. Lietuvos valstybės ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžius.

2008 m. LTV projekto „Nacionalinių vertybių sąrašas. Pasklidę po pasaulį“ nominantė.

2007 m. TV3 projekto „Lietuvos garbė“ apdovanojimas už gyvenimo nuopelnus.

1997 m. aukščiausias Indonezijos Respublikos apdovanojimas, suteikiamas už išskirtinę veiklą gamtos apsaugos srityje.

1997 m. Tyler Prizo laureatė už pasiekimus aplinkosaugos srityje, novatoriškus tyrimus ir indėlį į aplinkos išsaugojimo mokslą.

1995 m. suteiktas Kanados ordinas.

1993 m. Jungtinių Tautų „Global 500“ apdovanojimas.

1991 m. Eddie Bauer „Žemės didvyrio“ apdovanojimas („Hero for the Earth Award“).

1990 m. PETA humanitarinis apdovanojimas.

Profesorės Birutės Galdikas gyvenimas ir darbai aprašyti 6 knygose, apie ją sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Apie B. Galdikas daug rašė žinomi pasaulio leidiniai: „Life“, „The New York Times“, „The Washington Post“, „The Los Angeles Times“, du kartus jos ir jos sūnaus atvaizdas puošė „National Geographic“ viršelį bei enciklopedijos apie žymiausias šimtmečio mokslininkes viršelį.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!