Mokslininkai - Akad. prof. dr. Vilmantė Borutaitė

101 2

Akad. prof. dr. Vilmantė Borutaitė

Lietuvos biochemikė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto direktoriaus pavaduotoja, Biochemijos laboratorijos vedėja, LSMU Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Biochemijos katedros profesorė, LMA tikroji narė.

Garsi mitochondrijų – ląstelės energiją generuojančių organelių – tyrimų specialistė. Mokslininkė tyrinėja nuo mitochondrijų veiklos priklausančio ląstelių senėjimo bei žūties priežastis  žmogui gyvybiškai svarbiuose širdies ir smegenų audiniuose, aiškinasi galimus mitochondrijų funkcijų valdymo būdus. Profesorė net keletą metų mokslinį darbą dirbo viename geriausių pasaulio universitetų. 

Mokslinė veikla

Pagrindinės profesorės mokslinių interesų sritys – mitochondrijų (ląstelės energiją generuojančių organelių) ir ląstelių žūtis galvos smegenų ir širdies išemijos metu, mitochondrijų sąveikos su azoto monoksidu, beta-amiloido oligomerų sukeltos neuronų žūties mechanizmų tyrimai.

1998–2006 m. profesorė mokslinį darbą dirbo vieno geriausių pasaulyje Kembridžo universiteto (D. Britanija) Biochemijos katedroje. Profesorės darbus Kembridže finansavo žymieji „Wellcome Trust“ ir „British Heart Foundation“ fondai. Buvo tiriama azoto monoksido ir mitochondrijų sąveika, mitochondrijų vaidmuo išemijos sukeltai širdies ir galvos smegenų ląstelių žūčiai, azoto monoksido vaidmuo sukeliant ląstelių žūtį ir apsaugant nuo išeminės pažeidos. Mokslininkė aiškinosi ir mitochondrijų funkcijų valdymo būdus.

2011 m. prof. V. Borutaitė laimėjo prestižinio Europos socialinio fondo remiamą dotaciją projektui „Mitochondrijų, azoto monoksido ir citochromą c redukuojančių medžiagų apsauginis galvos smegenų ir širdies išemijos-reperfuzijos sukeliamos pažeidos vaidmuo“ (2011–2014 m.).

Yra publikavusi daugiau kaip 100 mokslinių straipsnių, kurie 2001–2010 metais buvo viso pasaulio mokslininkų pacituoti net 438 kartus.

 

Pedagoginė veikla

Profesorė dėsto LSMU MA Medicinos fakulteto studentams, vadovauja doktorantų moksliniams projektams.

 

Kitos pareigos

Lietuvos mokslų akademijos tikroji narė (nuo 2014 m.).

Tarptautinės mitochondrijų fiziologijos draugijos (MiP society) narė.

Ateitininkų fondo valdybos narė.

 

Įvertinimai

2007 m. Lietuvos mokslo premija už darbų ciklą „Mitochondrijų funkcijų valdymo ir jų atsako į stresą mechanizmai (1989–2006 m.)“ (kartu su bendraautoriais).

2010 m. Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto premija „Brandus mokslininkas“.

2012 m. Latvijos farmakologijos draugijos Osvaldo Šmidebergo medalis.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!