Menininkai - Prof. Petras Geniušas

400
8

Prof. Petras Geniušas

Lietuvos pianistas, muzikos pedagogas, profesorius.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Geniušas – vienas garsiausių ir unikaliausių Lietuvos pianistų, pelniusių tarptautinį pripažinimą. Profesoriui yra tekę koncertuoti garsiausiose pasaulio koncertų salėse daugiau nei dvidešimtyje pasaulio šalių, jo diskografijoje sukaupta keletas puikiai kritikų ir publikos įvertintų įrašų, išleistų įvairių Vokietijos, Japonijos ir Lietuvos leidėjų. 

(foto R. Adžgauskas)

Petras Geniušas gimė 1961 m. muzikų Rimo Geniušo ir Irenos Žemaitytės-Geniušienės šeimoje Vilniuje. Studijavo pas prof. Jurgį Karnavičių Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA), vėliau – pas prof. Verą Gornostajevą Maskvos konservatorijoje. Pelnęs keletą aukščiausių apdovanojimų prestižiniuose pianistų konkursuose (II premiją Pilaro Bayona’os pianistų konkurse Saragosoje 1989 m.; I premiją Y.C.A.A. Tarptautiniame pianistų konkurse Oberline ir III premiją A.M.S.A. Pasauliniame pianistų konkurse Sinsinatyje 1991 m.; I premiją Palm Byčo Tarptautiniame kviestinių pianistų konkurse 1992 m.), jis įsitvirtino kaip vienas talentingiausių ir brandžiausių savo kartos pianistų Lietuvoje.

Greta nuolatinės koncertinės veiklos mūsų šalyje, Petras Geniušas netrukus pelnė ir tarptautinį pripažinimą. Talentingas menininkas jau yra pasirodęs garsiausiose pasaulio koncertų salėse daugiau nei dvidešimtyje šalių – Sankt Peterburgo filharmonijos Didžiojoje salėje, Linkolno centro „Alice Tully“ ir „Avery Fisher“ salėse Niujorke, Tokijo „Geijitsu Geikijo“, Vienos „Musikverein“ ir kt. Jo diskografijoje jau sukaupta keletas puikiai kritikų ir publikos įvertintų įrašų, išleistų įvairių Vokietijos, Japonijos ir Lietuvos leidėjų.

Iš kitų Lietuvos atlikėjų Petras Geniušas išsiskiria interesų įvairiapusiškumu ir nuolatinėmis, dažnai rizikingomis naujų išraiškos formų, nekasdieniškų muzikinių ir dvasinių potyrių paieškomis. Meistriškai įvaldęs platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą, jis rengia rečitalius ir koncertuoja kaip solistas su Lietuvos simfoniniais orkestrais, įvairiais kameriniais ansambliais ir solistais bei dirigentais, tarp kurių – M. Rostropovičius, J. Menuchinas, R. Katilius, A. Kniazevas, D. Geringas, V. Noreika, V. Čekasinas, V. Tarasovas. Tačiau klasikinio pianisto amplua Petrui Geniušui per maža: neretai jį galima pamatyti ant scenos akompanuojantį dramos spektakliams, baletui ar net kabaretui, dalyvaujantį džiazo ir įvairius muzikos stilius sukryžminančiuose projektuose. Įgimtas žingeidumas skatina jį neapsiriboti vien klasikinio pianisto patirtimi ir veikla. Menininkas nenuilstamai plečia savo muzikinį akiratį: nuo anglų virginalistų ir įvairių pasaulio tautų folkloro iki avangardinės muzikos, džiazo ir elektronikos. Grįžtamuoju ryšiu visi šie interesai praturtina ir Petro Geniušo klasikinio muzikavimo praktiką. Šalia išlavinto muzikinio skonio, technikos ir jautrumo garsui, tai, matyt, yra viena vertingiausių šio pianisto savybių.

 

Pedagoginė veikla

Dalintis savo sukaupta patirtimi ir interesais Petrui Geniušui padeda nuolatinis sąlytis su jaunais pianistais. Jis garsėja kaip reiklus ir įkvepiantis dėstytojas. Veda arba vedė meistriškumo kursus Vilniuje, Tokijuje ir Osakoje, Londono Karališkojoje muzikos akademijoje (1996–1998 m.), Švedijos-Lietuvos meistriškumo kursuose „Academia Baltica“, dėstė „Yamaha“ meistriškumo kursuose Tokijuje (1992–1998 m.). Šiuo metu Petras Geniušas yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius.

 

Įvertinimai

Už plačią koncertinę ir kūrybinę veiklą Petras Geniušas buvo įvertintas Lietuvos Nacionaline meno ir kultūros premija (1992 m.) ir Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) premija (2004 m.). 2011 m. jam įteiktas LR Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!