Menininkai - Prof. Jonas Vaitkus

344
vaitkus

Prof. Jonas Vaitkus

Lietuvos teatro ir kino režisierius, teatro pedagogas. Nuo 2008 m vadovauja Lietuvos rusų dramos teatrui. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius.

Vienas žinomiausių ir populiariausių Lietuvos režisierių, gavęs ne vieną apdovanojimą Lietuvoje ir užsienyje, Nacionalinės premijos laureatas – kūrėjas, statantis rimtus, meniškai įtaigius, pilietiškai aštrius, verčiančius susimąstyti, prasmingus spektaklius. Pasak jo paties, teatro rūpestis ne tenkinti individų jusles, bet skatinti juos mąstyti. J. Vaitkus sukūrė daugiau kaip 70 dramos, operos teatro spektaklių Lietuvoje ir užsienyje, yra režisavęs kino filmų.

Aukštąjį išsilavinimą j. Vaitkus įgijo Valstybinėje Sankt Peterburgo teatro akademijoje (tuomet – Leningrado valstybinis teatro, muzikos ir kinematografijos institutas), vėliau studijavo dvimečiuose Valstybinio kinematografijos komiteto kursuose Maskvoje.

J.Vaitkus yra dirbęs Šiaulių dramos teatro vyriausiuoju režisieriumi, Kauno valstybinio dramos teatro vyriausiuoju režisieriumi, Lietuvos kino studijos režisieriumi, Lietuvos valstybinio akademinio dramos teatro meno vadovu, dėstęs vaidybą Emersono koledže, Staten Teater Norvegijoje, Helsinkio valstybinėje aukštojoje teatro mokykloje, Kopenhagos nacionalinėje teatro mokykloje, Krokuvos teatro akademijoje.

 

Kūryba

Nuo pat savo kūrybinio kelio pradžios režisierius pasižymėjo išskirtiniu produktyvumu, tad šiuo metu Lietuvos scenoje jau yra sukūręs daugiau nei septyniasdešimt įvairių spektaklių, penkis lietuviškus filmus ir išleidęs penkis aktorių, du režisierių kursus. Režisierius Jonas Vaitkus savo spektakliuose daugiausia narplioja socialumo temą. Literatūrą laikydamas pretekstu, režisierius atvirai rodo tai, kas yra skaudu, bjauru, gal net šlykštu žmonių visuomenėje, žmogaus ir visuomenės santykiuose ir pačiame žmoguje. Jam įdomios patologijos. Įdomu rodyti žmonių išgverimą, degradaciją, destrukciją. Būtent apie tai šie Jono Vaitkaus spektakliai: Petro Vaičiūno „Patriotai“ir Fiodoro Dostojevskio „Stepančikovo dvaras ir jo gyventojai“. Jonas Vaitkus – režisierius, labai tiksliai dėliojantis spektaklio komponentus. Jo spektakliuose viskas turi savo vietą ir paskirtį, nes kūrybos procese režisierius sugeba atsisakyti to, kas jam nebereikalinga, kad ir kiek daug į tai buvo įdėta. Dažnai ir pedagogiškas požiūris į savo bendradarbius duoda gerų rezultatų – atrandamos naujos vaidmenų spalvos, unikalūs scenografiniai sprendimai, naujos seniai pažintų aktorių galimybės. Režisieriaus Jono Vaitkaus daugialypumas, darbštumas ir atsidavimas darbui leido jam tapti ne tik nuoširdžiai vertinamu pedagogu pasaulyje, vienu produktyviausiu Lietuvos režisieriumi, bet ir viena įdomiausių šiandienos Lietuvos asmenybių.

Režisierius apie teatrą: „Man teatras – instrumentas, padedantis suvokti savęs įprasminimo vyksmą, begalės klausimų, aiškinimasis drauge su žiūrovais. Suradus atsakymą į vieną klausimą, iškyla dar dešimt naujų, ta erdvė veriasi ir veriasi. Tai atrodo, kad esi įvaldęs savo profesiją, o staiga pajunti, kad viską pradedi iš naujo. Teatras savo esme yra gyvuojantis, reaguojantis į viską, bet reaguojantis ne šoumeniškai, o daug giliau”.

 

Įvertinimas

1987 m. LTSR valstybinė premija.

1990 m. „Scotman Fringe First Award“, Edinburgo Fringe festivalis (Škotija).

1990 m. „Auksinės vilnos“ prizas už geriausią muzikinį filmą Tarptautiniame muzikinių filmų festivalyje Tbilisyje (Gruzija).

1996 m. Šv. Kristoforo prizas geriausiam metų režisieriui.

2003 m. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

2007 m. Daivos Šabasevičienės knyga „Teatro piligrimas. Režisieriaus Jono Vaitkaus kūrybos kontūrai“.

2008 m. „Auksinis scenos kryžius“. Geriausias metų režisierius. Už Petro Vaičiūno komediją „Patriotai“ (Valstybinis jaunimo teatras) ir Davido Harrowerio dramą „Juodvarnis“ (Audronio Liugos produkcija).

2013 m. „Auksinis scenos kryžius“ už spektaklio „Eglutė pas Ivanovus“ režisūrą (Lietuvos rusų dramos teatras).

2013 m. „Padėkos kaukė“ (Klaipėda) už spektaklį „Mums viskas gerai“.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!