Menininkai - Kostas Smoriginas

606
Kostas Smoriginas

Kostas Smoriginas

Teatro ir kino aktorius, režisierius, bardas. Nuo 2007 m. – „Domino” teatro režisierius.

Tai viena iš nedaugelio asmenybių Lietuvos kultūros pasaulyje, kuri yra žinoma skirtingų kartų atstovams – jau tris dešimtmečius jis yra vienas populiariausių Lietuvos teatro ir kino aktorių, bardų. Baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademiją su garsiuoju režisierės Dalios Tamulevičiūtės „dešimtuku", K .Smoriginas daugelį metų dirbo Jaunimo teatre Vilniuje. Šis teatras garsėjo režisieriaus Eimunto Nekrošiaus kurtais spektakliais, daugelyje jų K. Smoriginas sukūrė pagrindinius vaidmenis. 

Kone legenda tapęs K. Smorigino  vaidmuo E. Nekrošiaus spektaklyje „Kvadratas" žavėjo kelias teatro gerbėjų kartas. Per savo karjerą yra sukūręs daugiau kaip 20 svarbių vaidmenų teatre ir apie 30 vaidmenų kine, režisavo 6 spektaklius. Pats aktorius savo geriausiais darbais laiko vaidmenis spektakliuose: E. Nekrošiaus „Kvadratas“, A. Čechovo „Dėdė Vania“, N. Gogolio „Nosis“, V. Šekspyro „Makbetas“, E. Olbio „Ožka, arba kas ta Silvija?“. Aktorių labai mėgo kino scenaristas ir režisierius Vytautas Žalakevičius. Jo filmas „Žvėris išeinantis iš jūros“, kuriame vaidino K. Smoriginas, kino festivalyje Italijoje pelnė Didįjį prizą.

K. Smoriginas – universalus menininkas. Jis dalyvavo abiejuose pirmojo lietuviško miuziklo „Meilė ir mirtis Veronoje“ pastatymuose, kelerius metus vadovavo Jaunimo teatrui, kuriame pastatė spektaklius „Normanų pergalės“ ir „Gyvenimas drauge“. Dar studijuodamas K. Smoriginas pradėjo kurti dainas pagal lietuvių poetų žodžius ir tapo vienu iš naujo aktorinės dainos žanro kūrėjų. Tokios dainos kaip „Lietus“, „Mes nebuvom aukštai“, „Akacija“, „Ką daryti?“ ar „Paukščiai“ yra tapusios tiesiog lietuviškos etalonais.

Pastaruoju metu Kostas Smoriginas koncertuoja kartu su Neda Malūnavičiūte ir Olegu Ditkovskiu projekte „Meilės trikampis“, stato spektaklius „Domino teatre“.

 

Įvertinimai

1987 m. TSRS valstybinė premija.

2000 m. K. Smorigino sukurtas Makbeto vaidmuo to paties pavadinimo spektaklyje (rež. E. Nekrošius) apdovanotas „Kristoforu“.

2004 m. Lietuvos Nacionalinė kultūros ir meno premija.

Geriausio aktoriaus prizus yra pelnęs festivaliuose Torūnėje (Lenkija) ir Sarajeve (Bosnija ir Hercogovina)

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!