Menininkai - Jonas Gasiūnas

232
Jonas Gasinas

Jonas Gasiūnas

Vilniaus dailės akademijos tapybos katedros vedėjas, docentas, dailininkų grupės „Angis“ įkūrėjas. 

Yra vienas iš konceptualaus meno pradininkų Lietuvoje, vienas iš svarbiausių savo kartos šiuolaikinės tapybos kūrėjų. XX a. devintajame dešimtmetyje atėjęs į dailės sceną tęsė ekspresionistinės tapybos aspiracijas, o dešimtajame dešimtmetyje tapęs tapybos disciplinos krizės liudininku, ne pasitraukė į periferiją saugiai puoselėti jos tradiciją, o konceptualizavo tapybos raiškos priemones. 

Tapybą dailininkas suvokia kaip atvirą kitoms medijoms: paraleliai tapybai jis kūrė instaliacijas (yra vienas pirmųjų jos pradininkų Lietuvoje), objektus, o nuo 2002 m. pradėjo kurti ir video performansus. Iš filmavimo patirties perimta ir į paveikslus perkelta kinematografinė judančio vaizdo samprata bei nuo 2000 m. eksponuojamas piešimas žvakės liepsna ir dūmais leido konceptualizuoti tapybos kalbą. Kūryboje jis permąsto politines ir socialines istorijas, dabarties reiškinius. Parodų salėse J. Gasiūno darbus lengva pažinti. Jie dažnai eklektiški, tarsi kelių sluoksnių. Jis, prieštaraudamas daugeliui kitų šiuolaikinio meno formų, teigia, kad tapyba – stipresnė už jas, nes dailininkas į kūrinį piešdamas įlieja savo energetiką, ko esą neperteiksi judančiu vaizdu. Menininkas parodose Lietuvoje ir užsienio šalyse dalyvauja nuo 1986 m.

 

Žymiausi darbai

Tapybos darbai: „Ir spindinti ietis perveria drakoną“ (1990 m.), „Auksiniai pataikymai virš horizonto“ (1995 m.), „Be tavęs man dangaus vartai nereikalingi…“ (2001 m.), „Švč. Aušros Vartų Mergelė“, „Discovery Channel“ (abu 2002 m.), „Didžioji kunigaikštystė“ (2004 m.). Objektai: „Akordeonas“ (1993 m.), „Aš nebuvau, aš nesu, bet aš tavęs laukiu“ (1995 m.), „Švilpukas“ (2000 m.). Instaliacijos „Pelenų sodas“ (1993 m.), „Medžių laikrodis“, „Darbas išlaisvina I“ (abu 1995 m.). Videomeno kūriniai: „Kelionė pajūriu“, „Du sapnai“ (abu 2003 m.).

 

Įvertinimai

2009 m. tarptautinis AB „Swedbank“ meno apdovanojimas.

2010 m. Nacionalinė kultūros ir meno premija už tapybos galimybių atnaujinimą ir šiuolaikinio mąslaus meno idėjų sklaidą.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!