Menininkai - Dalia Lidija Mataitienė

689
dalia mataitiene

Dalia Lidija Mataitienė

Lietuvos dailininkė scenografė, Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

Pirmoji šalyje atkūrė autentiškus lietuvių liaudies kostiumus ne pagal to meto įsigalėjusius stereotipus, bet pagal istorinius duomenis. Su vyru režisieriumi, choro dirigentu Povilu Mataičiu 1967 metais įkūrė folkloro teatrą – savotišką iššūkį 7–8-to dešimtmečio sovietinei kultūros politikai. Sukūrė scenografiją ir kostiumus įvairių Lietuvos teatrų spektakliams, keliems kino filmams, tapybos ir grafikos kūrinių.

Jos kūryba išsiskiria dekoratyvumu, emocingumu, scenovaizdžiai įtaigūs, kuria ryškią spektaklio aplinką. Nuo 1960 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje, jos kūrinių turi Lietuvos nacionalinis muziejus, Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, Maironio lietuvių literatūros muziejus, centrinis A. Bachrušino teatro muziejus Maskvoje.

 

Įvertinimai

1977 m. pirmoji premija 2-oje Pabaltijo, Leningrado, Maskvos scenografijos trienalėje už spektaklio „Valdovas“ scenografiją.

1980 m. pirmoji premija už Lietuvos scenografų ekspoziciją 3-oje Pabaltijo scenografijos trienalėje Taline (Estija).

1984 m. LTSR valstybinė premija.

1985 m. prizas už geriausią vizualinį spektaklio sprendimą Pabaltijo teatrų festivalyje Rygoje (Latvija) (spektaklis „Strazdas žalias paukštis“).

1986 m. prizas už geriausią scenografiją respublikiniame teatrų festivalyje Kaune (spektaklis „Ričardas II“).

1988 m. GRAND PRIX tarptautiniame Tbilisio kino festivalyje, muzikinių juostų kategorijoje (filmas „Don Žuanas“).

1998 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1 laipsnio ordinas.

2010 m. Lietuvos Nacionalinė kultūros ir meno premija už gyvenimo nuopelnus, už liaudies tradicijas bei šiuolaikinės scenografijos darną.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!