Inžinieriai - Prof. Algis Vyšniūnas

Vysniunas Algis

Prof. Algis Vyšniūnas

Lietuvos architektas, profesorius, tremtyje kentėjusių ir žuvusių lietuvių atminimo įamžinimo iniciatorius.

 

Išskirtinė asmenybė lietuviškosios architektūros padangėje, gebanti gyvenime ne tik suderinti aktyvų projektuotojo, mokslininko, pedagogo darbą, bet kartu ir Lietuvai reikšmingais visuomeniniais projektais kurstyti jaunosios kartos istorinę atmintį bei tautinį patriotiškumą. Šis gausybės įvairios paskirties architektūrinių objektų ir erdvių autorius, išugdęs daug jaunų šalies architektų, nuo 1990-tųjų organizuoja ekspedicijas į lietuvių tremties ir kalinimo vietas visame pasaulyje, kuria paminklus ten kentėjusiems ir žuvusiems lietuviams atminti.

 

Svarbiausi darbai

Prof. A. Vyšniūnas yra iniciavęs ir įgyvendinęs daug lietuvių, kentėjusių ir žuvusių tremtyje, atminimo įamžinimo projektų – paminklų Kazachstane, Vilniuje. Taip pat profesorius yra ir paminklo LDK kunigaikščiui Vytautui Trakuose autorius. Kartu su bendraautoriais yra suprojektavęs daug Šiaulių miestui svarbių įvairios paskirties objektų: Saulės laikrodžio aikštę, Šiaulių miesto centrinę aikštę ir jos prieigas, Šiaulių ligoninių kvartalą ir Gimdymo namus, Gytarių gyvenamąjį rajoną ir kt. Jis taip pat yra ir kelių gyvenamųjų namų ar jų kompleksų Romoje (Italija) projektų autorius. Be projektavimo veiklos, profesorius aktyviai dalyvauja ir mokslinėje architektūros bei urbanistikos sričių veikloje. Jo mokslinės veiklos krepšelyje jau sukaupta kelios dešimtys straipsnių, viena monografija, pora mokomųjų knygų.

 

Pagrindinės  mokslinių interesų sritys

Miesto erdvinė-urbanistinė struktūra.

Urbanistinės analizės metodai, priemonės, principai.

Miesto urbanistinės struktūros ir vizualinio identiteto priklausomybė.

Paveldosauginių ir gamtosauginių apribojimų ir identiteto optimalaus santykio paieška.

Planavimo sistemos ir meniniai urbanistikos principai.

 

Pedagoginė veikla

VGTU Architektūros fakultete profesorius dėsto architektūrinių ir urbanistinių struktūrų analizės, meninių urbanistikos principų, urbanizuoto kraštovaizdžio kompozicijos, urbanistinio komplekso regeneruojamoje ir rekonstruojamoje miesto aplinkose, urbanistinio komplekso tūrinės erdvinės koncepcijos disciplinas. Vadovauja moksliniams tiriamiesiems darbams ir bakalauro bei magistrantūros studijų baigiamiesiems darbams.

 

Visuomeninė veikla

Lietuvos architektų sąjungos (LAS) narys.

Nuo 1990 m. organizuoja ekspedicijas į tremties ir kalinimo vietas: Karaganda, Balchašas, Džezkazganas, Magadanas, Jakutija, Tadžikija, Kirgizija ir kt. Vadovavo projektui „Misija Sibiras“.

 

Apdovanojimai

Lietuvos Architektų sąjungos Grand Prix (1987 m.).

SSSR Architektų sąjungos Grand Prix (medalis ir diplomas) (1988 m.).

SSSR Dailės akademijos aukso medalis (1988 m.).

Geriausias 2002 metų Vilniaus urbanistinio planavimo projektas (2002 m., kartu su Z. Daunora, M. Pakalniu).

VGTU Rektoriaus padėkos raštas už darbus įamžinant lietuvių, kentėjusių ir žuvusių tremtyje, atminimą (2004 m.).

LR ministro pirmininko A. Brazausko padėkos raštas už darbus įamžinant lietuvių, kentėjusių ir žuvusių tremtyje, atminimą (2004 m.).

Trečiojo laipsnio diplomas už monografiją „Vilniaus miesto vizualinio identiteto apsaugos ir plėtros principai“, laimėjusią III vietą 2006 m. VGTU monografijų konkurse.

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!