Naujienos

Pasaulinė DNR diena

25/04/2013
dna testing lg

DNR – tai kiekvienoje ląstelėje slypinti paveldima informacija, kuri yra esminė gyvybės sąlyga. Gyvybė nuo negyvybės būtent tuo ir skiriasi, kad turi savyje iš kartos į kartą perduodamos genetinės informacijos, veikiančios kaip programa, pagal kurią iš vos vienos ar dviejų ląstelių išsivysto sudėtingi daugialąsčiai augalai, gyvūnai, išsivystome ir mes, žmonės.

Balandžio 25-ąją visas pasaulis mini DNR dieną. Lygiai prieš 60 metų, 1953-jųjų balandžio 25 d., prestižiniame mokslo žurnale „Nature“ mokslininkai Džeimsas Watsonas ir Francis Krikas publikavo pačių nustatytą DNR struktūrą. Šis įvykis sukėlė perversmą biologijos moksluose ir paleido naujų reikšmingų atradimų bei biomedicinos technologijų vystymosi grandinę.

Lygiai prieš 10 metų, 2003-ųjų balandžio 25 d., minint penkiasdešimtąsias DNR struktūros nustatymo metines, buvo paskelbtos Žmogaus genomo projekto pabaigtuvės – praktiškai baigtas iššifruoti žmogaus genomas. Tai buvo istorinis įvykis, keičiantis požiūrį į žmogų, ligas ir, labai tikėtina, įgalinsiantis ateityje ženkliai pagerinti žmonių gyvenimo kokybę.

Šia proga šiandien džiaugiamės, kad ir Lietuvoje turime pasaulinio lygio mokslininkų, žengiančių koja kojon su minėtais atradimais bei prisidedančių prie genetikos mokslo vystymosi. Sveikiname juos su profesine švente ir reikšmingomis metinėmis! O mūsų lankytojus raginame pažinti šiuos mokslininkus ir įvertinti jų autoritetingą veiklą:

 

Lietuvos genetikas, Žmogaus genomo tyrimų centro vadovas akademikas prof. habil. dr. Vaidutis Kučinskas – žmogaus ir medicininės genetikos pradininkas Lietuvoje. Profesorius pirmasis pradėjo mūsų šalyje tirti paveldimas žmonių ligas, ėmė taikyti šiuos tyrimus klinikinėje praktikoje, parengė visą būrį žmogaus ir medicininės genetikos specialistų ir gydytojų genetikų. Jo pastangomis Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje buvo sukurta paveldimų ligų diagnostikos ir genetinio konsultavimo sistema. Pastaraisiais metais profesorius pradėjo unikalų projektą, kurio metu bus iššifruotas statistinio lietuvio genomas. Plačiau apie prof. Vaidutį Kučinską skaitykite ir savo balsus skirkite paspaudę čia.

 

Lietuvos biochemikas, VU Biotechnologijos instituto DNR modifikacijos tyrimo skyriaus vedėjas akademikas prof. habil. dr. Saulius Klimašauskas – DNR modifikacijos tyrimų pradininkas Lietuvoje ir vienas iš šios srities autoritetų pasaulyje. 2012 m. Lietuvos mokslo bendruomenės buvo beveik vienbalsiai išrinktas Lietuvos dešimtmečio biologijos srities mokslininku. Profesorius visą gyvenimą paskyrė tam, kad išsiaiškintų, kaip veikia mūsų ląstelėse užkoduota genetinė informacija. Plačiau apie prof. Saulių Klimašauską skaitykite ir savo balsus skirkite paspaudę čia.

 

 

 

 

 

Lietuvos miškininkas, miško genetikas, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Miškų instituto Miško genetikos ir selekcijos skyriaus profesorius habil. dr. Alfas Pliūra – Lietuvos miškų puoselėtojas. Profesorius parengė ilgalaikę Lietuvos miškų išsaugojimo ir genetinių išteklių selekcijos programą, kuri nuo 2003 m. yra nuosekliai įgyvendinama mūsų šalyje. Atliko visą eilę mokslinių studijų, pateikė rekomendacijų, kaip išsaugoti konkrečias medžių rūšis, kaip racionaliai plėtoti miškų selekciją ir sėklininkystę mūsų šalyje. Plačiau apie prof. Alfą Pliūrą skaitykite ir savo balsus skirkite paspaudę čia.

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!