Naujienos

Nauji vardai menininkų kategorijoje

17/04/2013
morkunas kazys2

Su gilia pagarba pristatome tris mūsų lietuviškosios kultūros šviesulius, kurių vardai ir darbai ryškiai nušviečia ištisą epochą. Tai vitražistas Kazys Morkūnas, rašytojas Vytautas Bubnys ir kompozitorius Algimantas Raudonikis.

 

Garsus vitražo kūrėjas, ilgametis Vilniaus dailės akademijos profesorius Kazys Morkūnas – vienas lietuviškojo vitražo novatorių, jo kūryba stipriai veikė Lietuvos vitražo raidą. Kūrybinė dailininko biografija iš tiesų įspūdinga. Šeštajame XX a. dešimtmetyje K. Morkūnas vienas pirmųjų Lietuvoje sukūrė eksperimentinį vitražą iš kelių sulydytų plono stiklo sluoksnių. Vėliau pagarsėjo ir unikaliais storo luitinio stiklo vitražais. Nuo devintojo dešimtmečio vidurio K. Morkūnas sukūrė nemažai vitražų religine tematika, puošiančių Lietuvos bažnyčias. Daugelio jo kūrinių motyvas – žirgas. Profesoriaus meilė žirgams – iš tiesų nepaprasta. Pasak paties dailininko, net ir garsiajame vitraže „Saulės mūšis 1236“, sukurtame 1986 m. Šiaulių kino teatro „Saulė“ fojė iš plono stiklo, savaip interpretavo istorines batalijas – pavaizdavo lietuvių karius raitus, nors šaltiniai byloja, kad šie kryžiuočių pulkus nugalėjo pėsti...

88 metų sulaukęs ir naujus vitražus kuriantis menininkas išduoda savo ilgaamžiškumo paslaptį. Tai kava ir kūryba. „Svarbiausia – gyvenimo būdas. – sako ponas Kazys. – Man padeda darbas ir firminė morkūniška kava (su spiritu ir kitais priedais). Juk aš – ne kurortininkas. Visi mano draugai, kurie vasaras leisdavo kurortuose, jau iškritę“. Paskaityti plačiau ir pagerbti menininką savo balsais galite ČIA

 

Visuotinai pripažintas rašytojas, lietuvių literatūros klasikas, aktyvus Sąjūdžio veikėjas, LDK Gedimino ordino Karininko kryžiaus kavalierius, „Nesėtų rugių žydėjimo“ ir dar kone keturių dešimčių knygų autorius Vytautas Bubnys, kurio knygų bendras tiražas jau persirito per šešis milijonus, savo literatūriniams portretams įpučia ne tik žmogiškąją šilumą, kurią gyvenime spinduliavo jų prototipai, bet ir pats autoriaus žodis yra labai šiltas, plastiškas, įžvalgus ir pastabus, toks, kokį gali ištarti tik didelis talentas ir didelė patirtis. Prezidentė Dalia Grybauskaitė 2012 m. sveikindama rašytoją 80 metų jubiliejaus proga rašė: „Savo kūriniuose Jūs jautriai ir pastabiai išreiškiate dramatiškus žmonių likimus, įsuktus istorijos verpeto. Vaizduodamas paprasto žmogaus gyvenimą, per jį atskleidžiate ir tautos istoriją, sudėtingas jos peripetijas, tradicinių vertybių raidą ir jų poveikį žmogui. Jūsų knygos spinduliuoja tikėjimą gyvenimu, įveikiančiu sunkumus žmogumi ir paslaptinga meno galia“. Apie Vytautą Bubnį skaitykite ir balsuokite menininkų kategorijoje.

 

Kompozitorius, kultūros ir meno veikėjas Algimantas Raudonikis yra sukūręs daugiau nei 700 kūrinių: 500 dainų, 100 šokių muzikos kūrinių ir apie 100 instrumentinės muzikos pjesių; sukūrė tokius hitus kaip „Skinsiu raudoną rožę“, „Dar širdyje ne sutema“; gavo nusipelniusio liaudies artisto ir meno veikėjo vardą.
A. Raudonikis yra vienas produktyviausių Lietuvos kompozitorių. Įdomu, kur ir kaip kūrėjas semiasi idėjų? „Pavyzdžiui, bene žinomiausią savo kūrinį „Skinsiu raudoną rožę“ aš kūriau specialiai savo žmonai Aldonai“. – išdavė maestro. Ir dar yra prisipažinęs, kad jaunystėje buvo stileiva, o ir dabar sulaukęs 79 metų, kompozitorius – labai jaunatviškas žmogus. Jis bendrauja su įvairaus amžiaus žmonėmis, nuolat kuria, be to, neatsisako ir šiuolaikinių technologijų. Daugiau skaitykite ir balsuokite ČIA .

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!