Naujienos

Išėjo ir negrįžo...

30/08/2013
Missingperpic2

Rugpjūčio 30 d. minima Tarptautinė dingusiųjų diena. Ta diena siekiama atkreipti dėmesį į dingusių žmonių likimą ir jų šeimų, kuriuos gyvena nežinodamos, ar jų artimasis dar gyvas, gyvenimus.

 

Tarptautinės dingusiųjų dienos minėjimui postūmį davė Lotynų Amerikos dingusiųjų žmonių giminaičių asociacijų federacija. Nevalstybinė Kosta Rikoje 1981 m. įkurta organizacija aktyviai kovoja su neteisėtu žmonių įkalinimų, ieško dingusiųjų, kurių tame regione netrūksta. Šiandien renkamos aukos organizacijų veiklai, vyksta šviečiamieji renginiai. 2008 m. Tarptautinės koalicijos prieš prievartinį dingimą nariai ir žmogaus teisių aktyvistai iš viso pasaulio susikibo rankomis, kad paragintų priimti tarptautinę visus dingusius žmones ginančią sutartį.

 

Oficiali statistika rodo, kad kasmet Lietuvoje be žinios dingsta daugiau kaip 1 000 žmonių. Tačiau tikslių skaičių nežino niekas. Manoma, kad iš tikrųjų jie yra gerokai didesni. Tiesa, tikrai ne visi tie žmonės dingsta pagal tradicinę schemą: išėjo iš namų ar darbo ir negrįžo. Daug tokių, kurie išvažiuoja į užsienį mokytis ar dirbti ir vieną dieną tampa nepasiekiami nei telefonu, nei internetu. Kol policija ieško dingusiųjų, tiria įvairias versijas, artimieji gyvena laukimu. O ką, jeigu... O gal? Ir taip diena iš dienos...

 

Mūsų projekto „Dešimt+“ dalyvė, Dingusių žmonių šeimų paramos centro, kuris siekia, kad Lietuvoje sumažėtų be žinios dingusių ir nuo prekybos žmonėmis nukentėjusių žmonių skaičius, o visi nukentėję gautų visapusišką pagalbą ir palaikymą, direktorė Ona Gustienė yra sakiusi, kad apie 70 proc. dingusių be žinios asmenų atsiranda. Kai kurie iš jų patys nenori būti surasti – žinią apie save artimiesiems duoda prabėgus ne vienam mėnesiui, metams, net keliolikai. Tačiau tai jau susiję su skaudžiais asmenų tarpusavio santykiais. Tačiau neretai be žinios dingę žmonės atsiduria ir prekeivių žmonėmis rankose.

(„Scanpix“ nuotr. Ona Gustienė. Pati dukros dingimo siaubą išgyvenusi moteris jau ne vienerius metus pataria, kaip ieškoti pagalbos tokios nelaimės ištiktiems lietuviams).

Pasak O. Gustienės, žmogus dingusiu skelbiamas tuomet, kai tai padaryti nusprendžia jo artimieji, o tai būna labai įvairiai: vieni, žinodami, kad jų šeimos narys negrįžta jau pusdienį, suskumba tai padaryti, kiti – sprendžia kitaip. Svarbu atsiminti, kad, ieškant be žinios dingusio žmogaus, galima ne tik kuo greičiau pranešti policijai pagal gyvenamąją vietą, bet ir skambinti į Dingusių žmonių šeimų paramos centrą nemokama linija 8 800 261 61 (nuo 9 iki 16 val.) arba telefonu Vilniuje 8 5 248 33 73. Dingus vaikui, patartina rinkti numerį 116000 – tai nacionalinė karštoji linija pranešimams apie dingusius vaikus registruoti.

 

Atmintinė dingusiųjų artimiesiems

Nevyriausybinė organizacija Dingusių žmonių šeimų paramos centras pataria, kaip elgtis, jeigu jūsų šeimos narys dingo be žinios.

Nedelsdami praneškite gyvenamosios vietos policijai, pateikite dingusio asmens nuotrauką ir aprašykite jo žymes (ūgį, išvaizdą, kaip buvo apsirengęs, kokius dokumentus ir daiktus turėjo su savimi).

Prisiminkite, kur asmuo ruošėsi vykti ar iš kur ketino grįžti, pasakykite, kas paskutinis matė ieškomą asmenį, informuokite apie santykius šeimoje bei santykius su draugais ir pažįstamais, nurodykite, kas bendravo su juo, veiklos pobūdį. Praneškite, kokių paieškos veiksmų jau ėmėsi dingusiojo artimieji.

Jeigu dingęs žmogus išvyko į užsienį, būtinai nurodykite valstybes, į kurias ruošėsi vykti arba iš kurios turėjo grįžti, taip pat asmenis, su kuriais išvyko, jų adresus ir telefonus, transporto priemonių valstybinius numerius, įmonių koordinates. Būtinai informuokite apie išvykimo tikslą ir tai, kada pastarąjį kartą buvo palaikomas ryšys su dingusiu žmogumi.

Svarbu policijai pateikti kuo daugiau informacijos (smulkiai aprašykite ne tik dingimo aplinkybes, bet ir papasakokite, ką dingęs asmuo planavo veikti artimiausiu metu, ar nebuvo kam nors skolingas, o gal buvo daug jam įsiskolinusių asmenų, ar vartojo alkoholinius gėrimus, o gal narkotikus, ar buvo priklausomas nuo šių medžiagų, ar buvo medicininėje įskaitoje, ar liko namuose asmens dokumentai, telefonas, kompiuteris, ar dingęs žmogus nėra ieškomas policijos, ar kas nors teiravosi apie jį po dingimo, ar nebuvo įtartinų skambučių prieš dingimą ir po jo, ar turėjo užrašų knygutę ir kur dabar ji yra).

Reikalaukite, kad kriminalinės policijos paieškos skyrius nedelsdamas atliktų tyrimą ir dingusio asmens paiešką.

 

Beje, Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas (TRKK) rugpjūčio 30 d. skatina kiekvieną savo Facebook profilio nuotrauką pakeisti į tuščią rėmelį, taip pažymint šią datą.

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!