Naujienos

„Ąžuoliukui“ – 55-eri!

24/04/2015
id21648900x600

Jei Lietuvoje nepažįstamam žmogui pradėsite kalbėti apie ąžuoliukus, o jis ims pasakoti apie mišką, medelių priežiūrą ir kavą iš gilių, galite drąsiai sakyti, kad jūsų pašnekovas su muzika neturi nieko bendra. Eidamas gatve jis neskaito afišų ir niekuomet nėra buvęs klasikinės muzikos koncerte.

Lietuvos žmogui, kuris bent truputį domisi rimtąja muzika, „Ąžuoliukas“ gali reikšti tik viena – berniukų chorą, kuris jau daugiau kaip pusę amžiaus garsina Lietuvą po visą pasaulį. „Ąžuoliukas“ jau daugybę metų yra vienas stipriausių muzikinių prekės ženklų Lietuvoje, o būti šio choro nariu nuo seno reiškia ir prestižą, ir pasididžiavimą, ir net tam tikrą elgesio bei etikos kodeksą.

„Ąžuoliukas“, kurį 1959 metais įsteigė neeilinio talento muzikas ir pedagogas Hermanas Perelšteinas (1923–1998), nuo pat pirmųjų koncertų tapo išskirtiniu muzikiniu reiškiniu Lietuvoje. Choras yra koncertavęs su dešimtimis savo šalies ir užsienio orkestrų, „Ąžuoliukui“ yra dirigavę daugybė žymių dirigentų, o koncertinės programos kolektyvą į vieną sceną yra suvedę su iškiliausiais klasikinės, džiazo bei populiariosios muzikos vardais. Choro užsienio gastrolių maršrutai driekiasi nuo JAV iki Japonijos, o Europoje lengviau išvardinti šalis, kuriose „Ąžuoliukas“ nėra buvęs.

„Ąžuoliukas“ niekuomet nėra buvęs „konkursiniu choru“, kuris specialiai rengiasi įvairiausioms chorų varžyboms ir reguliariai jose dalyvauja. Nepaisant to, „Ąžuoliuko“ berniukų choras yra laimėjęs Didįjį prizą chorų konkurse Nante (Prancūzija), o vyrų choras yra tapęs aukščiausio lygio tarptautinių konkursų Marktoberdorfe (Vokietija), Goricijoje (Italija) ir Tolosoje (Ispanija) laureatu.

„Ąžuoliukas“ padarė per šimtą archyvinių įrašų Lietuvos ir užsienio radijo stotims, ne kartą dalyvavo televizijos laidose ir kino filmuose (Lietuvoje, Slovėnijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Švedijoje, Čekijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Japonijoje) ir muzikiniuose spektakliuose. Choro atliekama muzika skamba 35-iose vinilinėse ir 20-yje kompaktinių plokštelių.

Choro repertuaras nepaprastai platus: nuo Renesanso ir baroko iki šiuolaikinės muzikos, nuo kantatų, simfonijų ir oratorijų iki motetų, aranžuotų liaudies dainų ir subtiliausių chorinių miniatiūrų a capella.

„Ąžuoliukas“ jau seniai pasiekė tradicinio berniukų choro rėmus. Dar 1979 metais choro dainininkams buvo įsteigta muzikos mokykla, šimtus berniukų paskatinusi rinktis profesionalaus muzikanto kelią. Šiandien daugelis jų yra toli už Lietuvos sienų žinomi dirigentai, solistai, instrumentininkai, kompozitoriai.

Per 55-ius gyvavimo metus „Ąžuoliukas“ išaugo į galingą muzikinį medį, kuris per visą istoriją po savo šakomis telkė kelis tūkstančius dainuojančių berniukų.

Nuo 1961-ųjų šiame chore dainuoja, o nuo 1979 m. jam vadovauja projekto „Yra šalis…“ DEŠIMT+ Menininkų kategorijoje pristatomas Lietuvos dirigentas, kompozitorius, Lietuvos chorų sąjungos prezidentas, LMTA profesorius Vytautas Miškinis. Maestro V. Miškinį pasaulis žino ne tik kaip legendinio choro „Ąžuoliukas“ meno vadovą ir vyriausiąjį dirigentą, bet ir kaip talentingą chorinės muzikos kūrėją, sukūrusį per 350 kūrinių vaikų bei per 400 kūrinių suaugusiųjų chorams, kuriuos atlieka ne tik žymiausi šalies, bet ir užsienio kolektyvai. Plačiau apie profesoriaus V. Miškinio veiklą skaitykite jį pristatančioje DEŠIMT+ Menininkų kategorijos skiltyje (spausti čia).

Legendiniam „Ąžuoliukui“ – 55 metai, dešimtmečius jam paskyrusiam meno vadovui – 45 mūsų balsai...? Skirkime palaikymo balsą jau kelias dešimtis metų skaičiuojančiam profesoriaus V. Miškinio atsidavimui auginant Lietuvos „Ąžuoliuką“ bei garsinant gimtąją šalį nuostabiais kūriniais! Balsuoti galite minėtoje skiltyje (nuoroda aukščiau).

 

Rytoj, balandžio 25 dieną, 18 val. visus savo gerbėjus „Ąžuoliukas“ kviečia į Vilniaus kongresų rūmus, kur surengs jubiliejaus koncertą.

Koncerte skambės muzikinis ciklas „Susiradom smuiko raktą“ (muzika Vytauto Miškinio, eilės Ramutės Skučaitės) bei Francis Poulenc „Gloria“. Kūrinius atliks Asta Krikščiūnaitė (sopranas) (skaityti jos skiltį projekte „Yra šalis...“), Rafailas Karpis (tenoras), Egidijus Ališauskas (birbynė), Berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“ (meno vadovas ir vyriausias dirigentas Vytautas Miškinis), Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyriausias dirigentas Gintaras Rinkevičius (skaityti jo skiltį projekte „Yra šalis...“)). Diriguos Vytautas Miškinis.

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!