Naujienos

Augalų pasaulio tyrėjai

07/05/2013
Plant crop 3

Ar augalai jaučia skausmą? Girdi muziką, mato mus? Tai – regis, amžinų diskusijų tema. Gal ir neturi sudėtingų audinių ar nervų sistemos, tačiau augalai vis tiek jaučia. Jie dauginasi, vystosi, žydi reikiamu metu ir reikiamoje vietoje tik todėl, kad yra jautrūs aplinkos faktoriams. Kiek daug sako vien jau staigus žalumos „sprogimas“ pavasarį, rodantis ne ką kitą kaip precizišką ir ciklišką atsaką į žiemą pakeitusias vis šiltėjančias dienas. Ar smulkius vabzdžius susimedžiojančių vabzdžiaėdžių augalų, tokių kaip Lietuvoje puikiai žinomos saulašarės, tuklės, gyvenimo būdas... Šiandien projekte pristatome aktyviai augalų jutimus ir jų fiziologiją tyrinėjančius mūsų mokslininkus – tai visame pasaulyje puikiai žinomi Vienos universiteto profesorė, Max F. Perutz'o vardo biocentro Vienoje mokslinių tyrimų grupės vadovė habil. dr. Irutė Meškienė bei Lietuvos agronomas, augalų fiziologas, Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų fiziologijos laboratorijos vedėjas, akademikas prof. habil. dr. Pavelas Duchovskis.

 

Mokslininkė, pažįstanti augalus molekuliniu lygiu. Augalų molekulinės biologijos tyrimų profesionalė, savo mokslinę karjerą paskyrusi tam, kad išsiaiškintų, kaip augalai „jaučia“. Tokiais epitetais galima apibūdinti profesorę habil. dr. Irutę Meškienę. Ji – lietuvių kilmės augalų molekulinės biologijos specialistė, genetikos mokslų daktarė, Vienos universiteto profesorė, Max’o F. Perutz’o vardo biocentro (Viena) mokslinių tyrimų grupės vadovė, atskleidusi baltymų fosfatazių vaidmenį reguliuojant signalo perdavimą ląstelėse. Nepaisant puikiai susiklosčiusios karjeros svetur, profesorė iki šiol palaiko glaudžius ryšius su Lietuva: nuolat atvyksta skaityti paskaitų Vilniaus universiteto studentams, vadovauja jų moksliniams darbams, bendradarbiauja su kitais Lietuvos mokslininkais. Skaityti prof. habil. dr. Irutės Meškienės pristatymą Mokslininkų kategorijoje galite čia. 


Akad. prof. habil. dr. Pavelas Duchovskis – Lietuvos agronomas, augalų fiziologas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų fiziologijos laboratorijos vedėjas, LMA tikrasis narys. Profesorius pagrįstai laikomas augalų stebėsenos tyrimų pradininku Lietuvoje. Jis –augalų fiziologijos bei agronomijos mokslinių tyrimų autoritetas mūsų šalyje. Profesorius sukūrė naują daugiamečių augalų žydėjimo iniciacijos teoriją, paskelbė per 500 mokslinių publikacijų augalų tyrimų temomis. Skaityti akad. prof. habil. dr. Pavelo Duchovskio pristatymą Mokslininkų kategorijoje galite čia.

 

Kviečiame susipažinti su šių projekto „Dešimt +“ Mokslininkų kategoriją papildžiusių profesorių veikla ir ją įvertinti!

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!