Naujienos

Vokietijoje pristatoma lietuviškosios fotografijos genijaus paroda

26/03/2015
sartresutkus

Žmonės yra tokie, kokie yra, bet jei juos fotografuoju – jie yra „mano žmonės“, tokie, kokius aš juos matau. Savo kamera visuomet bandžiau perprasti mane supantį pasaulį“ – apie savo sąlytį su fotografijos menu pasakoja prie didžiųjų pasaulio fotomenininkų priskiriamas lietuvis Antanas Sutkus. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas rytoj, kovo 27-ąją, žymioje Vokietijos fotografijos galerijoje „Galerie STP“ Greifsvalde atidarys savo darbų parodą. Menininkas, kurio užfiksuoti kasdienybės vaizdai lyginami su legendinių meistrų – prancūzo H. Cartier-Bressono ir vengro A. Kerteszo – darbais, Greifsvalde pristatys savo daugiau nei 50 metų kuriamą nesibaigiantį fotografijų ciklą apie Lietuvos žmones „People‘s Diary“.

Parodą sudarančiose nuotraukose tarsi ištirpsta ribos tarp informacinės ir meninės fotografijos, nes jų autorių domina ne grynoji dokumentika, bet žmogaus gelmė. Tad darbai tampa tarsi fotografiniu socialinės, politinės ir meninės laikmečio istorijos reportažu, sudarytu iš jau ikonomis fotografijos istorijoje tapusių Antano Sutkaus nuotraukų.

Kaip rašė fotografijos istorikė Margarita Matulytė, A. Sutkus „pagrįstai priskiriamas prie didžiųjų pasaulio fotografijos meistrų ir teisėtai vadinamas lietuvių fotografijos Homeru – vientisa autoriaus viso gyvenimo kūryba ir yra epas, sudėtas iš kasdienybės fragmentų.

Vokietijoje fotografijos gerbėjai Antano Sutkaus darbus jau galėjo matyti Miunchene, Kelne, Berlyne, Rostoke ir kituose miestuose. Šioje šalyje jo kūryba itin vertinama ir gerai žinoma, tad šis fotomenininko kūrybos pristatymas Greifsvalde taps dar viena galimybe įvertinti ir gėrėtis išskirtine fotografijos meistro kūryba.

Parodos atidarymas vyks kovo 27d., penktadienį, 19 val., GALERIE STP, Langestr. 21, D-17489, Greifsvalde. Paroda veiks kovo 28 – gegužės 2 dienomis. Ją organizuoja GALERIE STP bei LR kultūros atašatas Vokietijoje.

 

Antanas Sutkus – vienas žymiausių mūsų regiono fotografų, pirmosios lietuvių menininkų kartos lyderis, 7-ąjį XX amžiaus dešimtmetį kartu su kolegomis padėjęs lietuvių fotografijos mokyklos pagrindus. Antano Sutkaus darbai buvo eksponuojami Suomijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Japonijoje, Ukrainoje, Vengrijoje, Kanadoje ir kitur.

Apie pasaulio garso lietuvių fotomenininką plačiau skaityti ir savo palaikymo balsais jo veiklą įvertinti galite apsilankę A. Sutkų pristatančioje „Yra šalis…“ DEŠIMT+ Menininkų kategorijos skiltyje (spausti čia).

 

* LR Kultūros atašė informacija.

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!