Tragiškas Lietuvai birželio mėnuo (2)
29/06/2015
Kalbėdami apie netektimis istorijoje pažymėtą birželį, privalome prisiminti ir lietuvos žydų tragediją. Persikelkime į 1941-ųjų birželį. Tuo metu Lietuvoje gyveno apie 215 tūkstančių žydų. Karo pabaigoje jų liko apie 19-20 tūkstančių. Visi kiti buvo išžudyti. Skaičiuojant procentais, Lietuvoje buvo išnaikintas didesnis žydų skaičius, nei bet kurioje kitoje Europos valstybėje. O už statistinių procentų slypi vaikai ir seneliai, ištisų šeimų tragedijos... Iki šiol neturime aiškaus atsakymo, kiek šiame siaubingame nusikaltime buvo nacių kaltės ir kiek prie to prisidėjo patys lietuviai. Beje, istorikai nutyli ir kitą skaudžią temą – dalies žydų aktyvų dalyvavimą 1940-ųjų Lietuvos okupacijoje, sovietinėje valdžioje, represiniuose daliniuose. Skaudūs istorijos klausimai, deja, neatsakyti per 70 metų. Nieko nesmerkdami, šiandien tiesiog pagerbkime žuvusius istoriniame chaose. Tai – irgi Lietuvos istorijos dalis. Atsiprašome už žiaurias nuotraukas.
1941-ųjų vasara, Kaunas. Žydai varomi į getą
1941-ųjų vasara, Kaunas. „Žydams eiti prie Nemuno draudžiama“ (gfh.org nuotr.)
Sulaikyti ir surišti žydai, 1941-ųjų liepa (Vokietijos federalinio archyvo nuotr.)
1941-ųjų birželis-liepa, pirmieji žydų pogromai. Vokiečių kareiviams prižiūrint, žydus žudo vietiniai savanoriai (gfh.org nuotr.)
Į getą varomi areštuoti žydai. Kaunas, 1941 m. (gfh.org nuotr.)
Kėdainiai, žydų belaisvių kolona varoma į darbus (Genocido aukų muziejaus nuotr.)
1941-ųjų liepa, Kaunas. Žydų pogromas ir jį prižiūrintys vietiniai savanoriai su raiščiais ant rankovių
1941-ųjų vasara, žydai Kauno VII forte. Tikriausiai, išgyventi neteko nei vienam iš jų...
Šiauliai, 1941-ųjų liepa. Prieš sušaudymą žydai kasa sau kapo duobę
Vokiečių „Einsatzgruppe A“ įamžino savo „nuopelnus“ Kaune – šaudomi belaisviai
Galbūt šiems vyrams pasisekė labiau. 1943-ųjų vasarą darytoje nuotraukoje – jie vis dar gyvi ir atvaryti priverstiniams darbamsi (Vokietijos federalinio archyvo nuotr.)