Naujienos

Su Vasario 16-ąja!

16/02/2015
U0003589

Prieš 97 metus, susirinkę Lietuvių draugijos nukentėjusiems nuo karo šelpti patalpose Didžiojoje gatvėje, dvidešimt Lietuvos Tarybos narių paskelbė – Lietuva vėl yra nepriklausoma valstybė.

Per paskutines savaites pabandėme bent trumpai peržvelgti kiekvieno iš jų biografijas, tuos sausus statistinius skaičius ir datas, už kurių slepiasi žmogaus pažiūros, norai, likimas. Vos 20 signatarų, bet kiekvienas toks skirtingas: nuo bajorų iki beturčių, nuo kairiųjų laisvamanių iki radikalių dešiniųjų, nuo ilgamečių politikos veikėjų iki žmonių, kurie politine veikla užsiėmė tik simboliškai. Vienijo juos viena idėja: nepriklausoma Lietuvos valstybė, neegzistuojanti jau 350 metų, gali ir turi būti atkurta. Galima tik įsivaizduoti, kaip utopiškai turėjo skambėti tokios mintys krašte, kuriame net lietuviškas rašytinis žodis buvo dešimtmečiais uždraustas. Tikėti tokia idėja ir bandyti ją įgyvendinti karo nusiaubtame krašte – reikėjo tikro pasiaukojimo.

Žiūrint į signatarų biografijas kyla ir dar viena mintis – daugelis iš jų per gyvenimą spėjo tiek visko nuveikti, kad užtektų ir keliems gyvenimams. Už veiklą ir įsitikinimus kalinti, vėl grįžo prie to pačio darbo. Paaukojo tam visą savo sveikatą ir lėšas. Nenuostabu, kad paskui tą dvidešimtį vyrų nuėjo visa tauta – savo valstybės ginti, kurti ir statyti. Kaip liūdnai tai skamba šių dienų politikos kontekste: deja, neturime tokių autoritetų.

O šiandien dar kartą prisiminkim ir pasidžiaukim, kad kadaise buvo kam aukotis, kad būtų Šalis. Su šventėmis!

Vasario 16-osios Akto signatarų dvidešimtukas

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!