Naujienos

Statistika – savotiškas krašto veidrodis

20/10/2013
statistika tit

Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja 2010 m. liepos 10 d. priėmė rezoliuciją, pagal kurią spalio 20-oji paskelbta Pasauline statistikos diena. Statistikos dieną mini ir švenčia daugiau nei 100 šalių statistikos tarnybos.

Statistika (lot. status – stovis, padėtis, būklė) – statistinių duomenų apie ekonominius, socialinius, aplinkos ir kitus reiškinius rinkimas, tvarkymas, rengimas ir statistinės informacijos skelbimas. Pirmą kartą statistikos terminą pavartojo apie XVIII a. vokietis G. Achenwall. Statistinių duomenų rinkimą praktikavo egiptiečiai jau apie 3000 per. Kr., surašinėdami gyventojus ir jų turtą piramidžių statybos reikalams. Romėnai turėdavo penkmetinius gyventojų surašymus. Viduramžiais labiausiai žinomą savo valstybės žemių surašymą pravedė Viljamas Nukariautojas (1085/86), sudarydamas vadovėlį Domesday Book. Naujųjų amžių pradžioj pasirodo jau ir veikalų, nagrinėjančių daugiausia dar aprašomuoju būdu atskirų valstybių padėtį, gyventojų mirtingumą. Iš jų ypač žinomas minėtas statistikos termino tėvas G. Achenwall. XVIII a pabaigoj vėl atsiranda sistemingi gyventojų surašymai (pirmas JAV surašymas 1790 m., Anglijoj ir Prancūzijoj 1801 m.). Belgija 1829 m. pravedė pirmą savo gyventojų surašymą, kurio duomenis analizavo žinomas astronomas bei statistikas L. Quetelet. Jis savo darbais žymiai prisidėjo prie statistikos metodų pagerinimo. Įvairiuose kraštuose įsikūrė specialios statistikos draugijos, kurios 1853 m. sušaukė Briuselyje pirmą tarptautinį statistikų kongresą. Klaipėdos universiteto bibliotekos Retų spaudinių, kolekcijų ir rankraščių skyriaus dr. K. Pemkaus kolekcijoje, tarp daugybės kitų mokslo šakų literatūros, saugomi ir statistikos leidiniai.

 

Oficialioji statistika svarbi kiekvienai šaliai. Patikima ir objektyvi statistinė informacija leidžia įvertinti demografinę, socialinę ir ekonominę šalies padėtį ir raidą. Statistikai turi rengti ir teikti visuomenei aukštos kokybės statistinę informaciją, reikalingą priimant svarbius ir pagrįstus sprendimus. Šiuolaikinei statistikai keliami vis aukštesni reikalavimai. Įvairių šalių organizacijos keičiasi duomenimis, patirtimi ir mokosi vienos iš kitų. Vienas iš svarbiausių uždavinių – užtikrinti statistinės informacijos kokybę, patikimumą ir viešumą. Be to, labai svarbu, kad informacija būtų lengvai pasiekiama visiems vartotojams. Dėl šios priežasties kuriamos bendros duomenų bazės, paieškos sistemos.


„Podažniai galima išgirsti nuomonę, kad statistika mažiausiai tiksli mokslinė ir praktinė sritis. Iš tikrųjų, kaip rodo istorinis patyrimas, toks pasakymas gan teisingas. Mat statistika paprastai geidžia pasinaudoti ideologai saviems tikslams ir tokiu būdu manipuliuoti viešąja nuomone bei žmonių sąmone. Netolimas sovietmetis gerai parodė kaip tai daroma. Pagal anuometinę statistiką buvo sudaromas įvaizdis, jog TSRS gaunami didžiausi derliai iš vieno hektaro, mažiausiai yra nusikaltėlių ir nuolat kyla žmogaus gerovė, o Dievas žmogui jau visai nereikalingas kaip koks rakandas. Todėl dar ir dabar, kai taip smarkiai pasikeitė mūsų socialinis gyvenimas, dar ne vienas yra linkęs žiūrėti į statistiką įtariai. Tačiau šiuo metu mūsų krašto statistikos specialistai jau netarnauja ideologijai kaip galingam užsakovui ir šeimininkui. Jie markiruoja socialinį gyvenimą įvairiais pjūviais, sukaupia apie jį duomenis, išryškina tam tikras jo pokyčių tendencijas, kalba faktų ir skaičių kalba, atsižvelgdami į Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos ir kitų tarptautinių organizacijų rekomendacijas ir jų sukauptą gerą, didelį patyrimą.“ Lietuvos edukologijos universiteto rektorius akad. ALGIRDAS GAIŽUTIS, nuotr.


Svarbiausi Lietuvos statistikos istorijos žingsniai: 1528 m. pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėtas visuotinis „žemininkų“ surašymas. 1861 m. atlikti Vilniaus gubernijos gyventojų religinių ir tautinių santykių tyrimai. 1897 m. atliktas pirmasis gyventojų surašymas pagal lyties, tikybos, verslo, amžiaus ir kitus požymius. 1878, 1888 ir 1905 m. atlikti žemės ūkio surašymai. 1908 m. atliktas pramonės surašymas. 1919 m. rugsėjo 6 d. įkurtas Bendrosios statistikos departamentas. Direktoriumi paskirtas V. Petrulis. 1921 m. sausio 1 d. pradėjo veikti Centralinis statistikos biuras. Direktoriumi paskirtas G. Feterauskas. 1921 m. gegužės 21 d. paskelbti Centralinio statistikos biuro ir Nuolatinės statistikos komisijos statutai. 1922 m. Steigiamasis Seimas priėmė Visuotinio Lietuvos gyventojų surašymo įstatymą. 1923 m. atliktas pirmasis Visuotinis Lietuvos gyventojų surašymas. 1923 m. spalio 3 d. prie Centralinio statistikos biuro prijungtas Žemės ūkio ir valstybės turtų ministerijos Žemės ūkio statistikos skyrius. 1924 m. pradėta rengti užsienio prekybos statistika. 1927 m. pirmą kartą sudarytas Lietuvos mokėjimų balansas. 1927 m. birželio mėn. 3 d. Centralinio statistikos biuro direktoriumi paskirtas A. Rimka. 1930 m. birželio 24 d. Ministrų Kabinetas priėmė Valstybės statistikos įstatymą. 1930 m. įvyko Visuotinis Lietuvos žemės ūkio surašymas. 1932 m. jo duomenys paskelbti trimis kalbomis. 1940 m. prasidėjus sovietinei okupacijai, Lietuvos statistika tapo sovietinės statistikos sistemos dalimi. 1990 m. balandžio 18 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu įsteigtas Lietuvos statistikos departamentas. 1993 m. spalio 12 d. priimtas Lietuvos Respublikos statistikos įstatymas. 1995 m. Lietuvos, Latvijos ir Estijos statistikos tarnybos pasirašė Bendrąjį pareiškimą su Eurostatu. 1999 m. gruodžio 23 d. priimtas Lietuvos Respublikos statistikos įstatymo pakeitimo įstatymas. 1999 m. gruodžio 31 d. jis paskelbtas ,„Valstybės žiniose“ Nr. 114. 2000 m. Lietuva baigė derybas dėl stojimo į ES derybinės pozicijos 12 skyriaus „Statistika“. 2001 m. vyko Visuotinis gyventojų ir būstų surašymas. 2003 m. vyko Visuotinis žemės ūkio surašymas. 2004 m. Lietuvos statistika tapo Europos Statistikos sistemos (ESS) visateise nare. 2007 m. lapkričio mėn. Lietuvos statistikai įteiktas atitiktį ISO 9001:2000 reikalavimams patvirtinantis sertifikatas. 2010 m. liepos 1 d. įsigaliojus pakeistam LR Vyriausybės įstatymui, Statistikos departamentas tapo dalyvaujančia formuojant valstybės politiką finansų ministrui paskirtoje statistikos valdymo srityje ir šią politiką įgyvendinančia Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaiga. 2011 m. vyko naujausias Lietuvos gyventojų surašymas. 2011 m. kovo 1 d. Lietuvoje gyveno 3mln. 43tūkst. gyventojų. Palyginti su 2001 m. rezultatais, šalies gyventojų skaičius sumažėjo 12,6 proc. (440,6 tūkst.). 2013-ieji paskelbti Tarptautiniais statistikos metais ir skirti pažymėti statistikos indėlį į mūsų globalios visuomenės pažangą.

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!