Naujienos

Stasio Ušinsko marionetės

06/05/2013
leles FB

Prieš 77 metus Kaune, „Metropolitan“ kino teatre (dabar Kauno dramos teatras) suvaidintas pirmasis lietuviško profesionalaus lėlių teatro spektaklis. Už šį įvykį ir tolimesnę lėlių teatro raidą esame dėkingi dailininkui Stasiui Ušinskui.

 

Profesionalaus lėlių teatro Lietuvoje atsiradimas siejamas su dailininko Stasio Ušinsko asmenybe. 1929 – 31 studijuodamas Paryžiuje (tapybą – pas F. Leger, scenografiją – pas A. Exter) S. Ušinskas susidomėjo lėlių teatru, jo istorija, lėlių gamybos technologija. Grįžęs į Lietuvą pradėjo kurti marionetes, vėliau užsakė parašyti jau sukurtoms lėlėms pjesę, repetavo su būsimojo spektaklio aktoriais. 1936 05 06 Kaune parodytas pirmuoju profesionaliu lėlių teatro spektakliu laikomas S. Ušinsko suburto Marionečių teatro spektaklis A. Gustaičio „Silvestras Dūdelė“ (rež. H. Kačinskas ir V. Sipaitis, lėlių ir scenografijos autorius S. Ušinskas, komp. V. Kuprevičius). Raiškios, sudėtingos technikos, bet paslankios konstrukcijos marionetės (nuo 0,5 – 1 m. aukščio) vaidino ir S. Ušinsko sukurtame garsiniam marionečių filme „Storulio sapnas“ (1938, rež. H. Kačinskas, dail. S. Ušinskas, filmo operatorius A. Žibas; 1939 rodytas Niujorke). 1937 m. pasaulinėje Paryžiaus parodoje už scenografijos eskizus ir lėles buvo apdovanotas aukso medaliu ir diplomu. Pusei metų išvykęs į JAV, 1937 m. Niujorke surengė personalinę parodą, porai spektaklių Brodvėjaus teatre sukūrė dekoracijas bei kostiumus, lėles, plafoną „Muzika“. Taip pat apie 1936-41 metus S. Ušinskas parašė lėlių teatrui skirtą knygą – vadovėlį apie marionečių ir kaukių gamybą Lėlių ir kaukių teatras (išleista 2005), kurioje trumpai apžvelgė ir lėlių teatro istoriją. S. Ušinsko patobulinta marionečių mechanika yra užpatentuota JAV (May 28, 1940 S. Usinskis, patent number 220677).

(Nuotraukoje garsiosios S. Ušinsko lėlės iš lėlių spektaklio „Silvestras Dūdelė“)

 

Karo ir pokario laikotarpiu dirbo monumentaliosios dailės, ypač vitražo ir meninio stiklo srityje. Nuo 1950 m. pradėjo mokslinius-techninius eksperimentus su vitražais, sudarė žemos temperatūros vitražo gamybos sistemą, Lietuvoje pirmasis pradėjo kurti veidrodinius ir blokinius vitražus, kurie buvo instaliuoti visuomeninių pastatų interjeruose ne tik Lietuvoje, bet ir Maskvoje, Ukrainoje, Armėnijoje.

 

Prof. Stasys Ušinskas (1905-1974) Lietuvos dailininkas, vitražistas, scenografas, pedagogas, lėlininkas.

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!