Naujienos

Senojo Vilniaus fotometraštininkas Stanislovas Fleury

25/02/2015
14

Daugelio iš XIX amžiaus mus pasiekusių Vilniaus fotografijų autorius – Stanislovas Filibertas Fleury. Mažai kam girdėtas fotografas buvo ir vienu iš stereoskopinės fotografijos pradininkų.

Stanislovas Filibertas Fleury gimė 1858 m. rugpjūčio 22 d. Pupojų dvare prie Vilniaus. 1869-1873 m. mokėsi Vilniaus berniukų gimnazijoje, bet dėl lėšų trūkumo jos nebaigė. Mokslus tęsė I. Trutnevo piešimo mokykloje, fotografijos mokėsi pas garsų to meto Vilniaus fotografą ir dailininką Straussą. 1884 m. pradėjo dirbti pameistriu fotografo F. Lopatynskio ateljė, igijęs patirties 1892-siais Didžiojoje gatvėje atidarė savo fotografijos ateljė.

Stanislovas Filibertas Fleury jaunystėje (LNM nuotr.)


S. Fleury ateljė Didžiojoje gatvėje (apie 1903-1907 m.) (LNM nuotr.)


S. F. Fleury domėjosi istorija, buvo surinkęs senovinių knygų, senojo Vilniaus piešinių kolekcijas, todėl nekeista, kad daugelio jo fotografijų objektais tapo archeologinės iškasenos, muziejinės vertybės, istoriniai pastatai, jis pirmasis užfiksavo paprastų miestiečių gyvenimą, turgus, muges. Pats S. F. Fleury sėkmingai tapė, tad jo ateljė vienintelė Vilniuje gamino pastele paspalvintas nuotraukas. XIX a. pabaigoje, ištobulėjus fotografijos technikai, tapo populiaru fotografuoti miestų vaizdus. Fleury objektyvas įamžino daugelį Vilniaus kampelių, jo nuotraukos netrukus buvo išleistos kaip suvenyrinės Vilniaus atvirutės.

Kaziuko mugė Katedros aikštėje, apie 1900 m. (LNM nuotr.)


Neris ir šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčia, apie 1898 m. (LNM nuotr.)


Šnipiškės ir Žaliasis tiltas, apie 1898 m. (LNM nuotr.)


Pilies gatvė, apie 1903 m. (LNM nuotr.)

1903-siais Vilniaus elektrinei pradėjus tiekti elektros energiją, po metų S. F. Fleury atidarė pirmąją Lietuvoje cinkografijos dirbtuvę, gamino spaudai skirtų iliustracijų klišes, pats piešė iliustracijas (jis su dukra iliustravo ir Lazdynų Pelėdos raštų 1-ąjį tomą).

Stereografinė fotografija atsirado dar XIX a. viduryje. Tai fotografavimo būdas, kai tas pats objektas fotografuojamas 2 kartus, vos pakeičiant rakursą. Žiūrint į tokias nuotraukas su specialiais akiniais (stereoskopu) matomas „judantis paveikslėlis“. Susidomėjęs naujoviška fotografavimo technika, S. F. Fleury ištobulino technologiją ir tokiomis „stereo“ nuotraukomis pirmasis įamžino Vilnių.

Stereonuotraukoje – turgus Pranciškonų gatvėje, apie 1900 m. (LNM nuotr.)


Šv. Georgijaus (Gedimino) prospektas, apie 1903 m. (LNM nuotr.)


Turgus Lukiškių aikštėje, apie 1900-1903 m. (LNM nuotr.)


Žvejai Neryje graibštais gaudo žuvį, XIX a. pab. (LNM nuotr.)


Fotografo darbai buvo apdovanoti prizais įvairiose parodose Sankt Peterburge, 1908-siais kartu su bendraminčiais jis įkūrė Vilniaus dailės draugiją, dalyvavo draugijos parodose kaip dailininkas.

S. F. Fleury mirė 1915 m. balandžio 21 d., palaidotas Vilniaus Bernardinų kapinėse.

Stanislovo Fleury kapas Bernardinų kapinėse

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!