Naujienos

Pirmąkart šalies istorijoje išleistas Nacionalinis Lietuvos atlasas

07/07/2015
02 Large

Liepos 7 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generaliniam direktoriui prof. dr. Renaldui Gudauskui Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) direktorė Daiva Gineikaitė Valstybės dienos proga įteikė pirmą kartą per Lietuvos valstybingumo istoriją išleistą nacionalinį Lietuvos atlasą.

Šalies nacionalinis atlasas – tai politinę nepriklausomybę, teritorinį vientisumą simbolizuojantis išsamus enciklopedinio pobūdžio kartografinis kūrinys, kuriame objektyviai apibendrinami kartografuojamos valstybės gamtos ištekliai, ekonomika, socialiniai ir kultūriniai reiškiniai, švietimas, mokslas bei istorija. Nacionalinius atlasus turi visos išsivysčiusios ir savo valstybingumą bei nepriklausomybę puoselėjančios valstybės.

Lietuvos nacionalinio atlaso I tomą sudaro dvi dalys – „Lietuva pasaulyje ir Europoje“ bei „Gamta ir kraštovaizdis“. Atlaso I tome publikuojami 224 autoriniai teminiai žemėlapiai, pateikiama aprašomoji medžiaga, iliustracijos.

Pagrindinis atlaso žemėlapių mastelis yra 1:1 000 000. Tai mastelis, leidžiantis smulkiai kartografuoti reiškinius visoje Lietuvos teritorijoje. Bendresniems, mažiau išsamiems reiškiniams kartografuoti naudoti smulkesni 1:1 500 000; 1:2 000 000, 1:4 000 000 masteliai. Bendras geografinis žemėlapių pagrindas (hidrografinis ir kelių tinklas, gyvenvietės, politinės ir administracinės ribos) yra susietas su konkrečių žemėlapių masteliais, tai yra pasižymi atitinkamu detalumu (generalizacijos laipsniu), leidžiančiu tinkamai atskleisti kartografuotus reiškinius ir procesus. Šalies administracinio suskirstymo pagrindu pasirinktos savivaldybių ribos, o kai kuriuose žemėlapiuose kartografuotos ir apskričių ribos. Istoriniuose žemėlapiuose pateiktos tuomečio administracinio suskirstymo (žemių, vaivadijų, apskričių, valsčių) ribos.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka didžiuojasi Valstybės dienos proga gauta garbinga dovana – Lietuvos nacionaliniu atlasu. Mūsų institucijos esminė misija – veiksmingai prisidėti prie valstybės pažangos, jos konkurencingumo kūrimo. Esame tikri, kad šis prestižinis leidinys padės gerinti Lietuvos valstybės reputaciją“, – teigia prof. dr. Renaldas Gudauskas.

Sprendžiant valstybės raidos strateginius klausimus, šalies įvaizdžio pasaulyje formavimo uždavinius, nacionalinis atlasas yra vienas iš kertinių leidinių, teikiančių apibendrintą objektyvią informaciją apie įvairiausias valstybės gyvavimo ir veiklos sritis. Taip pat nacionalinis atlasas yra neatskiriama valstybės įvaizdžio dalis, jo informacija reikalinga kaip sisteminės informacijos apie valstybę rinkinys, mokymosi ir mokymo bei švietimo priemonė“, – sako D. Gineikaitė, NŽT direktorė.

Lietuvos nacionalinis atlasas išleistas 500 vnt. tiražu. Šis kartografinis kūrinys nėra pardavinėjamas.

Lietuvos nacionalinio atlaso I tomo žemėlapius galima peržiūrėti Lietuvos erdvinės informacijos portale.

* Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informacija.

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!