Naujienos

Lietuvių sukurtas prietaisas tarnaus pasauliniame mokslo centre

25/05/2015
VU TEG komanda 1

Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų instituto (VU TMI) komanda, vadovaujama projekto „Yra šalis…“ DEŠIMT+ Mokslininkų kategorijoje pristatomo prof. Juozo Vidmančio Vaitkaus, viename prestižiškiausių pasaulio mokslo centrų – Europos branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN) – įdiegė pačių sukurtą radiacijos lauko kontrolės prietaisą, pagrįstą efektu, kuris buvo atrastas Vilniaus universitete. Šį darbą lietuvių mokslininkų grupė įgyvendino vykdydama FP7 programos Europos ateities greitintuvų detektorių infrastruktūros tobulinimo projektą AIDA.

Lietuvių sukurtas įrenginys skirtas dviem funkcijoms: radiacijos monitoringui ir dalelių greitintuvo protonų pluošto intensyvumo skerspjūvio kontrolei. Jo veikimas yra grindžiamas tuo, kad puslaidininkio silicio fotoatsako sparta tiesiškai kinta plačiame apšvitų neutronais ar protonais diapazone. Šį efektą atrado ir, sukonstravęs mobilią aparatūrą jam tirti, didelių energijų fizikos bendruomenei įrodė prof. Eugenijus Gaubas su savo komanda. Jis atliko tyrimus Helsinkio greitintuve, Louvaino spalatoriuje ir pačioje Europos branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN). CERN‘o poreikiams pritaikytas prietaisas gruodžio mėnesį buvo išbandytas, įdiegtas ir parengtas dirbti antrajame Didžiojo priešinių srautų greitintuvo darbo etape. Prietaisas buvo sukonstruotas naudojant Lietuvos įmonių gaminamus komponentus.

CERN‘as pasižymi tuo, kad visa, kas ten panaudojama, atitinka pačius aukščiausius standartus pasaulyje, o įsitraukti į jo programas gali tik tokie kolektyvai, kurie jau pasižymi aukšta reputacija“, – taip VU TMI mokslininkų pripažinimą vertina prof. J. V. Vaitkus. „Mes savo reputaciją pademonstravome penkerius metus dirbdami CERN‘o projekte su Glazgo universiteto komanda, o 2002 m. jau savo universiteto vardu įsitraukėme į darbus, skirtus Didžiojo priešinių srautų greitintuvo detektoriams tobulinti“, – primena profesorius.

Šie mokslininkų darbai sulaukė pripažinimo, nes 2004 m. pasirašant Lietuvos ir CERN‘o bendradarbiavimo sutarties programą buvo pažymėta, kad efektingas bendradarbiavimas jau vyksta. VU TMI mokslininkų komanda, sėkmingai pasirodžiusi AIDA projekte, pakviesta dalyvauti ir naujosios HORIZON 2020 programos projekte AIDA 2020, kuris prasideda jau šį mėnesį.

Vilniaus universiteto mokslininkų komandos reikšmę CERN‘o darbuose vertina ir CERN‘o RD50 programos „Radiacijai atsparūs puslaidininkiniai prietaisai labai didelio šviesingumo kolaideriams“ vadovas dr. Michaelis Mollis. Jis sakė: „Ypač teigiamai vertiname Vilniaus universiteto komandos, vadovaujamos profesoriaus Juozo Vaitkaus, ekspertinę patirtį, fotolaidumo ir krūvininkų gyvavimo trukmės tyrimus, kurie unikalūs mūsų RD50 komandoje ir vertingi aiškinantis silicio sensorių radiacinius pažeidimus. AIDA projekte, panaudodama mikrobangų sugerties metodiką, Vilniaus universiteto komanda sukūrė mūsų protonų spinduliuotės barui radiacijos monitoringo įrenginį, kuris yra lengvai valdomas, keičiamų funkcijų ir taupantis sąnaudas. Tikimės ir ateityje sėkmingai bendradarbiauti.

 

Akad. prof. habil. dr. Juozas Vidmantis Vaitkus

Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Puslaidininkių fizikos katedros profesorius, Taikomųjų mokslų instituto Naujų medžiagų tyrimo ir matavimų technologijų skyriaus vyriausiasis mokslo darbuotojas, habilituotas mokslų daktaras, LMA tikrasis narys.

Profesorius Vaitkus – 16 išradimų autorius ir bendraautoris, vienas iš puslaidininkių fizikos mokyklos kūrėjų ir plėtotojų. 1966 m. jis sukonstravo ir įžiebė pirmąjį Lietuvoje lazerį. Kartu su kolegomis atskleidė ir ištyrė daugybę naujų efektų stipriai lazerio spinduliu sužadintuose puslaidininkiuose, sukūrė bei modifikavo daugybę puslaidininkių tyrimo metodikų. Viena iš jų buvo įdiegta pirmųjų heterolazerių technologijos kontrolei (beje, už šios technologijos sukūrimą rusų mokslininkas Žorezas Alfiorovas 2000 m. gavo Nobelio premiją). Plačiau apie profesorių skaitykite jį pristatančioje DEŠIMT+ Mokslininkų kategorijos skiltyje (spausti čia).

 

*Vilniaus universiteto informacija, prof. J. V. Vaitkaus nuotrauka (Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų instituto mokslininkai CERN'e. Iš dešinės į kairę: prof. Eugenijus Gaubas, doktorantai Dovilė Meškauskaitė, Audrius Tekorius, Jevgenij Pavlov ir dr. Tomas Čeponis).

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!