Naujienos

Išrinkta kūrybiškiausia metų knyga

25/02/2015
virselis 1000 2

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkai savaitgalį vykusioje Vilniaus knygų mugėje paskelbė kūrybiškiausią 2014 metų lietuvišką knygą! Ja 11 literatūrologų komisijos sprendimu tapo Dalios Staponkutės esė rinkinys „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja“ (išleido „Apostrofa“). Premija laureatei bus įteikta minint Kovo 11-ąją Lietuvių literatūros ir tautosakos institute (Vileišių rūmuose, Antakalnio g. 6, Vilniuje).

„Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja“ – antrasis eseistės, vertėjos, humanitarinių mokslų daktarės Dalios Staponkutės esė rinkinys. Knygoje rašytoja analizuoja žmogaus, gyvenančio tarp kelių „tėvynių“ (autorė didžiąją dalį laiko praleidžia Kipre), situaciją, kuri nuolat persmelkiama ir pildoma asmeninėmis detalėmis.

Dalios Staponkutės eseistikos knyga –  itin aktualių emigracijos temų ir variacijų pynė, – teigia LLTI direktorius dr. Mindaugas Kvietkauskas. – Ji supinta taip meistriškai, kad skamba it siuita. Labai asmeniškos patirtys, artimųjų gyvenimai tarp Kipro ir Lietuvos – tik impulsas kur kas platesniam eseistės žvilgsniui į mūsų likimus ir būsenas globalizacijos laikais. Ši knyga liudija emigracijoje patiriamą lietuviškosios tapatybės kaitą, bet ne agoniją.

Kūrybiškiausių 2014 m. knygų dvyliktuke, šalia „Iš dviejų renkuosi trečią“ – V. Braziūno „Stalo kalnas“, G. Kazlauskaitės „Meninos“, S. Jonausko „Laikas išeina pats“, M. Nastaravičiaus „Mo“, J. Sajausko „Neužmirštami Suvalkijos vardai“, V. Stankaus „Iš veidrodžio, už“, R. Šerelytės „Kokono baladės“, T. Vaisetos „Paukščių miegas“, A. Valionio „Daugiau šviesos į mūsų vartus“, M. Vilučio (skaityti jo skiltį projekte „Yra šalis“) „Sriuba“, A. Žagrakalytės „Klara“.

Nuo 2003 metų vykstantys lietuvių autorių knygų aptarimai siekia ne tik sudaryti kūrybiškiausių knygų dvyliktuką, bet ir aptarti metų tendencijas, išskirti ryškiausius rašytojus ir susieti juos su visos lietuvių literatūros raida. – sako šiųmečio pokalbio apie 2014 m. knygas organizatorė ir komisijos narė dr. Jūratė Čerškutė. Todėl neatsitiktinai ir pastarasis dvyliktukas su visomis žanrų (ne)proporcijomis labai aiškiai parodo, kokie buvo praėję lietuvių literatūros metai  – tai, kad į jį įtrauktos net 6 poezijos knygos, liudija, kad išties 2014 m. buvo jaunųjų poezijos metai.

Dalia Staponkutė šiemet tapo tryliktąja LLTI literatūrinės premijos laureate. Anksčiau šią premiją yra gavę a. a. Romualdas Granauskas (skaityti jo skiltį projekte „Yra šalis“), Gytis Norvilas, Donaldas Kajokas, Marcelijus Martinaitis, Danutė Kalinauskaitė, Rolandas Rastauskas (skaityti jo skiltį projekte „Yra šalis“) ir kiti garsūs lietuvių autoriai. 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!