ĮSPŪDINGA! Lietuvos istorija nuotraukose (82)
10/12/2014
Lietuva 1940-siais ir Ukraina 2014-siais: tas pats scenarijus, tie patys metodai. Per 70 metų imperija nesugalvojo nieko naujo. Mes patys jau girdėjome ir pajutome, kaip vykdoma okupacija, kuri pavadinta „savanorišku prisijungimu į broliškų tautų šemą“. Šiandien – keletas nuotraukų iš skaudžių Lietuvai 1940-ųjų.
1940-ųjų birželio 15 d. Ką tik į Lietuvą įžengusi Raudonoji armija Eišiškėse. Oficialus okupacijos pretekstas: reikėjo ginti kelių rusakalbių karių interesus... (Nuotrauka iš antraspasaulinis.net)
Darbo liaudies demonstracija Kaune, 1940-ųjų birželis. Tarp „tėvą Staliną“ šlovinančių plakatų matosi ir užrašai jidiš kalba. Tiesa, mūsų laikais madingiau ne plakatai, o marškinėliai su imperijos „tėvo“ fotografija... (nuotrauka iš antraspasaulinis.net)
Vardan teisingumo reikia pastebėti, kad tarp pogrindinės komunistų partijos narių ir prisijungimo prie Sovietų sąjungos šalininkų nemaža dalis buvo žydai. Kodėl to norėjosi prekyba, bankininkyste, pramone užsiimančios tautos atstovams? Nuotraukoje: būrelis Biržų žydų – taip pat už paktą su SSRS!
Paskubomis, per porą savaičių, buvo organizuoti Liaudies Seimo rinkimai. Partijos buvo uždraustos, rinkimų komisijos sudarytos iš sovietams lojalių veikėjų, todėl balsavo rinkimuose gerokai daugiau žmonių, nei Lietuvoje buvo gyventojų... Nuotraukoje – priešrinkiminė demonstracija (antraspasaulinis.net nuotr.)
Į politiką įsakymo tvarka buvo įvelti ir Lietuvos kariuomenės kariai. Jiems liepta dalyvauti demonstracijose
„Stalino saulę“ parvežusios lietuvių delegacijos nariai Maskvoje: P. Cvirka, A. Venclova, L. Gira, S. Nėris, K. Korsakas
„Saulė“ iš karto pradėjo „šildyti“: vien per 1940-uosius daugiau kaip 6000 iškiliausių lietuvių buvo sušaudyti ar įkalinti Rusijoje. O kiti toliau žygiavo demonstracijose... Nuotraukoje: naujas LTSR herbas nešamas pro Kauno autobusų stotį.
Visa pramonė buvo nacionalizuota. Nuotraukoje – vienos iš gamyklų nacionalizacijos komisija
Lietuviams netgi buvo nurodyta, ką derėtų dainuoti. Solo ir chorams!
Kad viskas atrodytų gražiau, bežemiams buvo išdalinti žemės sklypai. Neribotam laikui...
Tačiau vos po kelių metų ūkininkai buvo suvaryti į kolūkius ir priversti atiduoti žemę. Kaip sovietinis dokumentas teigė – amžinai...
Daugiau šia tema:
Lietuvos istorija nuotraukose (56)
Nuotraukose - istorinė gėda (1)
Tiems, kas jau spėjo pamiršti (6)