Naujienos

Daugybę gyvybių išgelbėjusiai iniciatyvai – 40 metų

26/02/2015
Screen Shot 2015 02 26 at 16.13.28

Iš savo tėvų ir protėvių, deja, paveldime ne tik akių spalvą ar tam tikrus gebėjimus, bet ir ligas. Suprasdamas tai, projekto „Yra šalis...“ galerijos „Dešimt+“ Mokslininkų kategorijoje pristatomas profesorius Vaidutis Kučinskas prieš daugiau nei keturis dešimtmečius, 1971-aisiais metais, mūsų šalyje sukūrė genetinio konsultavimo sistemą. Iš pradžių buvo imta konsultuoti šeimas genetinės prognozės klausimais, po poros metų pradėti atlikinėti ir biocheminiai tyrimai paveldimiems medžiagų apykaitos sutrikimams nustatyti, taip pat citogenetiniai tyrimai.

Profesoriaus V. Kučinsko iniciatyva ir to meto Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nuo 1975 metų visoje Lietuvoje pradėta vykdyti naujagimių tikrinimo fenilketonurijai nustatyti programa. 1993 metais ją papildė visuotinis naujagimių tikrinimas kitai sunkiai ligai – įgimtai hipotirozei – nustatyti.

Jau 40 metų kelių dienų amžiaus Lietuvos naujagimiams iš kulniuko paimami keli kraujo lašai ir siunčiami visuotinei naujagimių patikrai dėl šių sunkių fizinę bei intelektinę negalią lemiančių ligų. Laiku jas diagnozavus ir paskyrus gydymą ne tik išgelbėjamos jų gyvybės, bet ir ženkliai pagerinama jų pačių bei jų artimųjų gyvenimo kokybė.

 

Aš visą laiką kažką dariau. Kūriau faktiškai pastoviai. Pradžioj genetinę konsultaciją, vėliau – mokslinę laboratoriją, katedrą, privačią kliniką ir t. t. Ir šiuo momentu visi tie padaliniai, kuriuos aš kūriau, jie yra Lietuvoj. Aišku, aš jiem jau nebevadovauju, bet galiausiai tai yra mano mokiniai, kurie jau irgi įsisavino šitą discipliną ir jie puikiai darbuojasi šioje srityje“prisiminimais dalinasi akademikas prof. V. Kučinskas.

 

Plačiau apie 40-metį mininčios visuotinės naujagimių patikros iniciatorių akademiką prof. Vaidutį Kučinską skaitykite čia. O dar geriau pasiklausykite žmogaus ir medicininės genetikos pradininko Lietuvoje interviu specialiai jums:

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!